Zorunlu Olan Sigorta Türleri Nelerdir ?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

4925 sayılı karayolları taşıma kanunu ve 2918 sayılı karayolları trafik kanunu gereği yasal bir zorunluluk olan sigorta çeşitlerine zorunlu sigorta poliçeleri denmektedir.

Zorunlu Poliçe Türleri Nelerdir

Zorunlu poliçe türleri genel olarak 6 ana kategori halinde toplanmıştır. Bunlar karayolları taşımacılık mali sorumluluk poliçesi, tehlikeli maddeler zorunluluk poliçesi, karayolları yolcu taşımacılığı ferdi koltuk kaza poliçesi, tüp gaz zorunlu poliçesi, yeşil kart sigorta poliçeleri ve zorunlu mali sorumluk poliçesi yani halk arasında bilinen adıyla trafik poliçesidir.

Zorunlu Karayolu Taşımacılık Ve Mali Sorumluluk Poliçesi

Bu poliçe ile aracımızın kalkış ve varış noktaları arasında veya mola veya duraklamalarda meydana gelen yolcu ölümü, yaralanması ya da eşyalarının herhangi bir zarara uğraması sonucu teminat altına alınmasıdır.

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Ferdi Koltuk Kaza Poliçeleri

Yurt dışı ya da yurt içinde uluslararası yolcu taşımacılığı kapsamındaki araçlarda yolculuk eden yolcuların, sürücülerinin ya da yardımcılarının maruz kalacağı her türlü kazaya, ölüme ve yaralanmaya karşı oluşturulan bir poliçe türüdür.

Trafik Poliçeleri

Her araç sahibi kişinin mutlaka yaptırması gerekli olan bir poliçe türüdür. Aracın herhangi bir kazaya karışması durumunda karşı araca ve içindeki yolculara verdiği hasarı karşılayan bir poliçe türüdür.

Yeşil Kart Zorunlu Poliçesi

Yurt dışında geçerli olan bir poliçe türüdür ve bu poliçenin yaptırılması durumunda her ülke sınırında aracımız için yeniden o ülkeye ait trafik poliçenin yaptırılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Tüp gaz Zorunlu Poliçeleri

Likit petrol gazı firmalarına ait tüplerin doldurulması, infilak etmesi ya da gaz kaçırması sonucunda oluşabilecek tüm hasarlara karşı yapılan poliçedir.

Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sigorta Poliçesi

Yakıcı, parlayıcı ya da yanıcı maddeler üreten, satan ya da depolayan kuruluşların bu faaliyetleri esnasında üçüncü şahıslara karşı vermiş oldukları bedeni ve maddi zararları belli bir teminat limiti dâhilinde karşılayan poliçe türüdür.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status