Home / Kredi Notu Sorgulama / Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulama

Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu öğrenerek en kısa sürede kredili işlemlerinizi tamamlayabilir, ödemelerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Ziraat kredi notu öğrenme işlemi için, internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, kredilerim sekmesinin kullanmanı gerekiyor. Ardından risk raporu sekmesini kullanarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. İşlem için banka sizden 2 TL talep edecektir. Sahip olduğunuz hesaplar üzerinden çekimi talep edebilirsiniz. Aynı gün yapılan diğer sorgulamalar için ek bir ücret alınmamaktadır. Aynı şekilde ATM’leri kullanarak da sorgulama işleminizi yaptırabilirsiniz. Ziraat Bankası, kredi notu ve risk durumu sorgulamalarında en düşük işlem ücreti alan bankalardan biridir aynı zamanda. Ayrıca, mobil uygulamasını ve şubeleri de bu işlem için kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Findeks Risk Raporu

Kredi Kayıt Bürosu kapsamında yer alan kredi puanını ve risk durumunu Findeks üzerinden öğrenebiliyorsunuz. Findeks kredi notunuzu öğrenmek için, Ziraat Bankası’nın da birtakım yöntemleri bulunmaktadır. Ziraat kredi notu öğrenme, risk durumu, raporlama, teslim ve başvuru işlemleri için tüm bankacılık türlerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda Ziraat Bankası’na bağlı, riskmerkezi. org adresini de ziyaret ederek gerekli bilgileri edinebilirsiniz. 444 99 69 numaralı telefon bankacılığı üzerinden de kredi notu ve risk durumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sonucunuz gün içerisinde size iletilmektedir. Risk durumu raporu kredi notundan daha ayrıntılıdır. Bu rapora göre, geçmiş dönem ödemelerinizin durumunu görebilir, aynı şekilde başvurularınızdan sonraki ödemelerinizi de buna göre düzenleyebilirsiniz.

zirrat-bankasi-kredi-notu
zirrat-bankasi-kredi-notu

Ziraat Mobil Findeks Sorgulama

Ziraat Mobil uygulaması üzerinden sorgulama yapabilmeniz için mobil uygulamaya özel şifrenizin olması lazım. Bunu alabilmek için T.C. kimlik numarası veya müşteri numarası ile giriş yapabilir, kayıtlı telefon numaranız üzerinden size gelen geçiş şifresiyle giriş yapabilirsiniz. Ziraat kredi notu öğrenme işleminiz için sisteme şifreyle giriş yaptıktan sonra, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Çek raporu ve risk raporu kısmından gerekli bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz. T.C. kimlik numarası, ad- soyad gibi bilgileriniz form içerisinde otomatik olarak çıkmakta. Raporunuzun türünün özet ya da detay hangi türde olması gerektiğini seçip başvurunuzu gönderebilirsiniz. Bunun karşılığında sizden 2 TL talep edilecektir. Belirttiğiniz hesap üzerinden gerekli çekim yapılır.

Ziraat Bankası Kredi Çekme Şartları

Ziraat Bankası üzerinden kredi alabilmeniz için öncelikle kredi notunuzun yeterli düzeyde olması gerekiyor. Çok riskli ya da orta riskli kısımda yer alan müşteriler kredi çekimde biraz daha zorlanacaktır. Bu nedenle Ziraat kredi notu öğrenme işlemi ile notunuzu öğrenip yeterli düzeydeyse direkt başvurabilirsiniz. Eğer riskli gruptaysanız belirli yapılandırmalara giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bireysel ihtiyaç kredisi, masrafsız ve indirimli tüketici kredileri, tüketici avans kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi, yasa kapsamında ipotekli finansman kredisi, inşaat tamamlama kredisi gibi birçok kredi türü bulunuyor. Buna göre nüfus cüzdanı, başvuru formu, gelir belgesi gibi temel evrakların yanı sıra, alınan kredi türüne göre ek belgeler istenmektedir. İnşaat tamamlama kredisi için asgari %70 oranında tamamlanmış yapıya dair belge, serbest meslek sahipleri için, meslek kuruluşlarından onay belgesi ve benzeri belgeleri de tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Derecelendirme Notu

Bankanın kredi notu değerlendirmeleri, Fitch, Moody’s ve JCR Eurasia Rating tarafından yapılmaktadır. Değerlendirmeler, genel görünüm, YP uzun vadeli, YP kısa vadeli, TL uzun vadeli, TL kısa vadeli, ulusal uzun vadeli, destek, destek derecelendirme tabanı ve finansal kapasite notu şeklinde farklı başlıklar üzerinden değerlendirilmektedir. Kredi başvurusunda bulunan insanlar, banka seçme aşamasında bu değerlere dikkat etmektedir. Ziraat kredi notu öğrenme aşamasında olduğu gibi burada da internet üzerinden gerekli bilgileri öğrenebiliyorsunuz. A, B, A1, BB, AAA, C, D, CCC- gibi birbirinden farklı değerlerde derecelendirme notu bulunuyor. Bu notlara göre yüksek kredi kalitesi, orta düzey ve asgari düzey şeklinde hangi aşamada olduğunu görebiliyorsunuz. Ziraat Bankası’nda ulusal uzun vadeli notu AAA şeklinde son derece iyi bir nota sahipken, TL uzun vadeli biraz daha orta seviyelerde BBB- notuna sahiptir. Her sene bu derecelendirme değerleri değişmektedir.

Ziraat Kredi Başvurusu

Kredi başvurularınızı gerçekleştirebilmeniz için, SMS, internet ve şube bankacılığını kullanabilirsiniz. İlk aşamada başvuru formunu tamamlamanız yeterlidir. Bilgileriniz üzerinden yapılan araştırmalar doğrultusunda uygun olmanız durumunda 7 gün içerisinde eksik belgelerinizi de tamamlayıp hesabınıza kredinizin aktarımını sağlayabilirsiniz. Ziraat kredi notu öğrenme işlemini yapıp, risk durumunu kontrol etmeniz de ilk aşamada yapmanız gerekenlerden. Bu şekilde az çok ne kadar kredi alacağınızı tahmin edebilirsiniz. Kredi notunuzdan sonra, eğer SMS ile başvuru yapmak istiyorsanız 4747’ye T.C. kimlik numaranız ile ön kayıt olmanız yeterli. İnternet üzerinden ise, ‘Başvurular’ sekmesinden ‘Bireysel Kredi Başvurusu’ formunu tıklamanız gerekiyor.  İnternet başvurularında tüketici, konut ve taşıt kredilerinden yararlanabiliyorsunuz. Vade sayısı ise 1 ile 36 ay arasında değişiyor. Aylık geliriniz, kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz ilk aşamada sizden istenen bilgiler arasındadır. Bilgilendirici mesajdan sonra kısa sürede kredi başvurunuz sonuçlanacaktır. Bunu da internet, telefon bankacılığı  sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.