Kredi Notu Sorgulama

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullananlar, Dikkat

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullananlar, Dikkat

Eğitim, sağlık, bazen de turistik gezi amacıyla insanlar hayatının bir bölümünde yurt dışına çıkma seçeneğiyle karşı karşıya gelirler. Yurt dışına çıkılırken insanları en çok uğraştıran konulardan birisi de gidilen ülkede yapılacak harcamalardır. Yapılan araştırmalar yurt dışına çıkan insanların kredi kartından çok nakit para tercih ettiğini ortaya koymuştur. Fakat çok fazla nakit para taşımak risk faktörünü arttırdığı için yurt dışında kredi kartı kullanma seçeneği daha çok öne çıkıyor.

Doğru Kart Seçiminin Rolü

Dünyanın gün geçtikçe birbiriyle daha entegre hale gelmesi kredi kartlarını da etkilemiştir. Dünyaca tanınan pek çok banka, yurt dışında kullanıcılarının sorun yaşamaması için sistemlerini buna göre düzenleyerek yurt dışındaki sıkıntıları en aza indirmeyi hedefliyor. Global olarak bilinen bankalardan alınan kredi kartları ile dünyanın pek çok yerinde sıkıntısız harcama yapmak mümkün.

Ödeme Sistemlerinin Avantajlarını Kullanın

Pek çok ödeme sistemi olmasına rağmen özellikle 2 büyük firma olan Visa ve Mastercard dünyaca bilinilirliğe sahiptir. Bu kuruluşlardan birer karta sahip olarak yurt dışına çıkmak yaşanılan sıkıntıları en aza indirecektir. Bazı işlemler teknik aksaklıklar veya rutin denetleme gibi nedenlerle yapılamayabilir. Böyle bir durumda özellikle yurt dışında olduğunuzdan diğer kartınızı kullanmak hızlı bir şekilde sorununuzu çözecektir.

Kur Sistemini Önceden Tanıyın

yurt-disinda-kredi-karti-kullaniminda-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg

Gidilecek ülkenin kültürel özelliklerinin bilinmesi yanında ekonomi sistemi hakkında da bilgiye gereksinim duyulmaktadır. Gidilen ülkede her zaman kredi kartı kullanma şansı bulamayabilir ve nakit çekimi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumlarda ülkedeki paranın değeri ve kur değişkenliği ile para değişimi sırasında ortaya çıkabilecek maliyetleri bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler edinilmediği takdirde pek çok maliyete katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Ülkelerin Farklılıklarını Dikkate Alın

Her ülke kendine özgü kredi kartı uygulamalarına sahip olabilir. Amerika kredi kartı sistemini dünyadaki diğer ülkelerden farklı tutmuştur. Çip teknolojisi bütün dünyada uygulanırken Amerika’da bu sistem yoktur. Bu durum entegrasyonda sıkıntılar yaratabilir. Bu gibi detayların önceden tespit edilmesi sayesinde kredi kartı kullanımındaki sıkıntılar azaltılabilir. Çip kullanmayan bir ülkede ülkeye ait kredi kartı çıkarmak da seçenekler arasındadır.

Ekstra Ücretleri Takip Edin

Yurt dışında alışveriş yapılırken kişilerin karşılaştıkları en önemli sorunlar arasında yaptıkları kredi kartı işlemleri için ekstra ücret ödemeleri geliyor. Ödemeyi yaptıktan sonra ödeme belgesinde ücret farklı görüldüğü takdirde itiraz etmek anlamsız olacaktır. Bu tür sıkıntıları önlemek isteyen kişilerin harcama yaparken ekstra ücret alınıp alınmadığını sorması gerekiyor.

Kredi Kartının Yaygınlığı Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Yurt dışında gidilecek ülkede kredi kartı kullanım oranı önemli bir veridir. Avrupa'da kredi kartı kullanma oranı dünyadaki çoğu ülkeden yüksek olduğu için kredi kartı işlemlerinde sorun yaşanmayacaktır. Fakat özellikle gelişmişlik oranı düşük olan ülkelerde kredi kartı kullanımı az olduğu için problemlere karşı hazırlıklı olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Borcu Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ