Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?

Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?

Elindeki varlıkları değerlendirmek isteyen kişiler için yatırım alanları çok çeşitlidir. Gayrimenkul ve borsa gibi alternatiflerinin dışında bazı ürünlere de yatırım doğru yapıldığı takdirde çok kârlı olabilir. Bu yatırım araçlarından birisi de altın piyasasıdır. Altın farklı şekillerde yatırım imkânı olan bir piyasadır. Altın yatırımı için doğru tercihler yapıldığında büyük kazançlar elde etmek hiç zor olmayacaktır.

Cumhuriyet Altını ve Çeşitleri

altina-yatirim-yapmak.jpg

Özellikle evlilik törenlerinde takı takılan kültürlerde altın en çok tercih edilen evlilik hediyesidir. Bu kültürel bağın dışında profesyonel anlamda yatırım yaparak para kazanmak isteyecek kişiler için pek farklı altın türleri mevcut. Gramına ve ayarına göre farklı çeşitleri bulunan altın ayrıca farklı birimlerle de ifade edilebilen çeşitlere de sahiptir.

Altın türlerinden en bilineni Cumhuriyet altınıdır. Tam, yarım ve çeyrek olarak altın piyasasında yer bulan Cumhuriyet altını fiyatlarındaki hızlı değişim nedeniyle yatırım amaçlı kullanılmakta. Cumhuriyet altını özellikle yüksek fiyatı ve hızlı değişimi nedeniyle yatırımcıları cezbeden seçenekler arasında. Cumhuriyet altını alım gücü yüksek yatırımcılara daha çok hitap ettiğinden ötürü tercih edilebilir bir yatırımdır.

Gram Altın Seçeneği

Yatırımlık altın tercihleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi de gram altındır. 1 gram altını ifade eden gram altın Cumhuriyet altını çeşitlerine göre daha uygun olduğu için halk arasında daha çok tercih görüyor. 1 cumhuriyet altını yaklaşık 7 gram altına denk gelmektedir. Bu orana göre bir yatırımcı altını gram şeklinde alarak fiyat yükselişlerinden daha fazla kâr elde edilebilir.

Gram altın hesaplamalar yapıldığında diğer altınlara daha göre daha avantajlıdır. Diğer altınların maliyetleri gram altına göre daha yüksektir. Gram altın hem üretimi hem de fiyat değişiminin yarattığı fırsatları sebebiyle daha uyguna gelmekte. Bazı insanlar tarafından yastık altı yatırımı kabul edilen gram altın Türk kültüründe de önemli bir yere sahip. Bu durum gram altının yatırım tercihi olarak ortaya çıkmasına neden oluyor.

Büyük Oyuncular için Ons

Uluslararası piyasalarda işlem gören ve bütün dünyayı ilgilendiren bir başka altın piyasası ürünü ons altındır. Para birimi olarak dolar üzerinden işlem gören ons altın genellikle 1000 dolar ve üzerinde işlem görüyor. Bu durum özellikle büyük yatırım yapmak isteyen kullanıcıların ons altın tercihi yapmasına sebep oluyor. Ons altın uluslararası piyasalarda da işlem gördüğü için yatırım yapmak isteyen kişiler için cezbedicidir. Yaklaşık olarak 28 gram eden ons altın dünyada en çok işlem gören altın türlerinden birisi.

Altından Yapılan Bilezikler

Takı olarak kullanımı yaygın olan altın bilezikler gram veya ayarına göre fiyatlandırılır. Kuyumcularda veya altın satan yerlerde bulunan bilezikler de isteğe göre yatırım aracı olarak kullanılabilir. Altın kazancı yüksek olan bir yatırım aracı olduğundan bilezikler de en az diğer altın çeşitleri kadar rağbet görmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kolay Yoldan Zengin Olmanın Yolları
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ