Home / Bankalar / Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileridir

Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileridir

Günümüzde devlet imkanlarıyla kurulmuş olan ve uzun yıllar boyunca faaliyetlerini istikrarlı bir şekilde sürdüren önemli banka kurumları bulunmaktadır. Özellikle de halk ile nakit iletişimi konusunda devletin tanımış olduğu imkanları net bir eşitlikle müşterilerine aktarmayı başaran kamu devlet bankaları, sermayesini almış olduğu devlet prosedürlerini de layığıyla yerine getirmektedir. Türkiye vatandaşı olarak bizler ise yaşamış olduğumuz il ve ilçeler üzerinden, aynı zamanda da online olarak bu bankalarla iletişime geçebilir, gerekli olan nakit ile kredi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz. Bu hususta da sizler için Türkiye’deki kamu devlet bankaları hakkında bilgiler sunarak ilerlemek istiyoruz.

Türkiye’deki Kamu Bankacılığı

Ülkemizde birden fazla ve farklı açılardan ilerleyen bankacılık sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemler içerisinde ise bir tane bile mutlaka devlete ait oluşumlara rastlanmaktadır. Genel olarak baktığımızda da bütün bu bankaların her birisi vatandaşın ihtiyaç, araç, konut, başta olmak üzere pek çok önemli kredi ihtiyacını karşılayabilecek niteliklere sahip olmaktadır. Her ne kadar devlet bankalarının kredi faiz oranlarında değişkenliklere denk gelebilsek de, BDDK tarafından alınan kararların aynı zorunlulukta ve eşitlikte ilerlemekte olduğunu da bilmek gerekir. Bu noktada da sizler için devlete ait olan bankaları inceledik.

Türkiye’deki Devlet Bankaları

Türkiye Cumhuriyeti yasal bankacılık sınırları içerisinde devlet bünyesine net olarak ait bir şekilde hizmet veren toplamda 4 adet banka bulunuyor. İlk bakışta sınırlı bir sayı ve sermaye izlenimi veriyor olsa da bu dört bankanın genel olarak vatandaşın mevcut ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına çeşitli imkanları mevcuttur. Bu bankaları maddeler halinde sıralayacak olursak da;

  • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası AŞ.
  • Türkiye Halk Bankası AŞ.
  • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O
  • İller Bankası isimlerine denk geliriz.

Saymış olduğumuz bu dört bankanın da devlet bünyesinde şekil alarak müşterilerine çeşitli kredi imkanları sunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de farklı seçenekler üzerinden de iletişime geçip yararlanma imkanı tanıyan devlet bankaları, kamu kurumları ile kurmuş olduğu etkileşimi maaş çekimi ve emekli aylığının çekimi gibi çeşitli ihtiyaçların karşılanmasında da pekiştirmektedir.

Öte yandan devlete ait olan fakat fono devralan Adabank ve Birleşik Fon Bankası gibi bankaların da isminden bahsedebilmek mümkün. Her bir bankanın genel hatlarıyla sunmuş olduğu hizmet işlevselliklerini göz önüne aldığımızda da devlet ile halkın nakit – kredi ihtiyaçlarının karşılanma olasılıklarının sorunsuz bir tempo ile gerçekleştiğini söyleyerek yazımızı sonlandırabiliriz.

Check Also

2016 Vekalet Verme Ücretleri Ne Kadar

Vekaletin ne olduğunu öğrenmeden, vekalet ücretleri ne kadar sorusuna geçmek istemiyorum. Öncelikle vekaletin ne anlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.