Kredi Notu Sorgulama

Temettü Veren Hisse Düşer Mi Artar Mı

Temettü olayı borsacılar için önem arz eden ve her yıl nakit temettü ile hisselerinden olumlu verim alma manasına gelmektedir. Seçeceğiniz hissenin her yıl temettü dağıtan bir şirket olmasına büyük önem vermeniz gerekiyor ki kazanmanın anlamı olsun. Ancak her hisse de sadece temettü olayı yetmediği gibi şirketin sürekli olarak kar eden ve yatırım yapan bir şirketi seçmeniz mantıklı olacaktır.

Temettü Veren Hisse Düşer Mi sorusunun yanıtına baktığımızda o gün temettü ödemesinde olan hisseler genelde yatay bir görünüm izlenimi vermektedir.

Temettü Veren Hisse Artar Mı sorusunun yanıtına baktığımızda ise yine yukarıdaki açıklama kafi gelecektir.

Temettü ödemelerini ele aldığımızda X şirket %10 nakit temettü verdiğini farz edersek temettü öncesi hesaplarınıza 1 lot için %10 temettü alacağınız anlamına gelmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay X şirketinin %10 temettü vermesi, o günkü ödeme günlerinde hissenin %10 altında açılış yapacağı anlamına geliyor.

Temettü Nasıl Hesaplanır ; temettü hesaplaması için çok fazla bilgiye ihtiyaç olmadığı gibi kısa ve öz açıklamalar ile anlamınıza yardımcı olmak istedik. Örneğin A hissesinin fiyatı Pazartesi akşamı 100 Liradan en son işlemi görmüş olsun. Salı günü ödenecek temettü miktarı da 10 Lira olsun. Dolayısıyla Salı sabahı seans başlamadan önce hissenin fiyatı 100 – 10 = 90 Lira olarak belirlenir. Böylece hisse yeni güne 90 Lira’dan başlar.

Ek olarak bilmeniz gereken temettü ödeme tarihi farz edelim 31 mayıs 2015 ise siz 30 mayıs 2015 tarihine kadar o hisseden alım yaparsanız temettüden her halükarda yararlanacaksınız.

Temettü Veren Hisseler

Temettü Veren Hisseler

Temettü Ödemeleri Hesaplara Ne Zaman Yansır ; bilmeniz gereken temettü günü geldiğinde hemen hesabınıza miktar tl cinsinden yansımaz. +2 kuralı temettü olayında da aynıdır. Hesabınıza temettü ödemesi 2 gün sonra yansıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.