Kredi Notu Sorgulama

Taşıt Kredisi İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Özellikle gençlerin ve/veya araç tutkunlarının aklındaki o kaygılandırıcı soru taşıt kredisi yaş sınırı nedir? Öncelikle taşıt kredisi, ikinci el taşıtlar için yaygın kullanılan bir kredi türü. Bankaların genellikle 5 yaş ve altı araçlara taşıt kredisi tanımlanır. İkinci el araç alımı için resmî bir yaş sınırı bulunmadığının altını çizmek gerek. Bir alt yazıda taşıt kredisi için ne gibi şartlar arandığını görebilirsiniz.

Taşıt Kredisi İçin Şartlar Neler?

Her ne kadar bankadan bankaya taşıt kredisi yaş sınırı ve şartlar değişse de genel olarak, yaşınız, gelir durumunuz, en önemlisi kredi notunuz, mevcut borç durumunuz ve sigortalılık haliniz detaylıca incelenir. Bu incelemeyi başarıyla geçen ve taşıt kredisine hak kazanmaya bir adım kala bireylerin alacağı araçların yaşının kaç olduğuna bakılır. Her ne kadar yaş sınırı belirlenmemiş olsa da, vadesi 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Bankaların çeşitli 36-48 ay arası vade ve avantajlı faiz sunduğu birçok taşıt kredisi paketi bulunmaktadır.

Taşıt Kredisi İçin Yaş Sınırı Her Yerde Aynı Mıdır?

Taşıt kredisi yaş sınırı bankaya göre değişmektedir. Ama bir genelleme yapılacak olursa genellikle bankalar 5 yaşa kadar olan araçlara kredi verirken bazı bankalarda bu rakam 10 yaşa bile çıkabilmektedir. Bu bir nevi bankanın inisiyatifine bağlıdır denebilir. Bankaların her biri farklı vade sürelerine farklı yaş sınırı da koyabilir. Bu durumda, yukarıdaki şartları taşımanıza rağmen krediniz olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanabilir.

En Uygun Araç Kredisi Veren Bankalar

Her ne kadar taşıt kredisi yaş sınırı dediğimiz durum önemli olsa dahi, alacağınız krediye işleyen faiz ve geri ödemeniz o kadar önem taşımakta. Bu yüzden elbette en avantajlı krediyi kullanmak isteyeceksiniz. Bu sayede ödemelerinizi esneterek hem rahat nefes alabilir hem de ödemelerinizi düzenli yaparak kara liste veya bozuk sicil gibi ileride kredi veya kredi kartı kullanmanızı engelleyebilecek etkenler olmayacak.

Örneğin, İş Bankası %1.25 faiz oranı, 36 ay vade ile çekilen 70.000TL’lik taşıt kredisinde geri ödemesi masraflar ve faiz dahilinde 91.454 TL tutmakta. Aynı zamanda Garanti Bankası ise %1.39 faiz oranı ve aynı vade ve tutarda bir taşıt kredisinde 94.023 TL geri ödeme planı sunmakta.

İkinci El Araç Kredisi İçin Şartlar Ne?

Eğer sıfır bir araba istemiyor veya o kadar kredi çektikten sonra ödeyecek durumunuz yok ise burada devreye taşıt kredisi yaş sınırı olmakla beraber ikinci el araç kredileri girmekte. Araba yaşı, farklı faiz ve vade gibi avantajlı birçok kredi paketi bulunmakta. Ancak bankalar ikinci el taşıt kredisini alacağınız aracın bedelinin maksimum %70’ini kapsamaktadır. Örneğin, 20.000 TL olan bir aracın sadece 17.000 TL’si kredi olarak çekilebilmekte. Ayrıca aldığınız/alacağınız araç banka tarafından rehin tutulur. Bankaya borcunuz tamamlandığında rehin kalkar. Kredi bedelinin 1000/5’i oranınca kredi dosya masrafı alınabilir. Diğer şartlar ise, aracın bankanın belirlediği yaş sınırını aşmaması, finansal durumunuzun yerinde olması ve en fazla sadece 48 ay (4 yıl) vade ile ikinci el araç kredisi alınabilmekte. Bazı bankalar buna ek olarka kefil isteyebilir. Aşağıda kefilsiz alınabilir mi adlı başlığa bakarak, kefilsiz taşıt kredisi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kefilsiz Taşıt Kredi Alınabilir Mi?

Bazı bankalar taşıt kredisi yaş sınırı olmasına rağmen, kefilsiz kredi verebilir. Ancak aracı satın alabilmek ve üzerlerine kayıt ettirebilmek için bankanız sizden kefil talep edebilir.

10 Yılı Aşmış Araç İçin Kredi Çekme Yöntemi

Şekerbank, 15 yaşa kadar olan araçların alınabilmesi için kredi vermekte. Üstelik kefil şartı aranmasa da şubeniz sizden bir kefil talep edebilir. Başvurunuz için nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ve alınacak taşıtın ruhsat fotokopisi bulundurulması şarttır.

Ticari Taşıtta Belirlenen Yaş Sınırı Nedir?

Her ne kadar resmî bir sınır bulunmasa da bazı bankalar 3 yılı aşmamış ticari taşıtlar için kredi olanağı sağlamakta. Örnek vermek gerekirse Denizbank 2. el binek otomobillerin 5 yılı, ticari taşıtların ise 3 yılı geçmemesi kaydı ile taşıt kredisi imkanı sunmaktadır.

Akbank’ın Taşıt Kredisi İçin Aradığı Şartlar

Diğer bankaların yanı sıra Akbank’ta taşıt sahibi olmak isteyen bireylerin benimseyebileceği avantajlı hizmetlerle tüketicilerin karşısına çıkıyor. Akbank’ın yaş sınırı ise en fazla 5 yaştır. Akbank’tan kredi talebinde bulunmak isteyen bireylerin, gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve noter satış sözleşmelerini yanlarında bulundurması talep edilmekte.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.