Spot Kredi Nedir

Spot Kredi Başvurusu
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kredi türleri arasında yer alan ve diğer kredi türlerinden faklı olan spot kredi küçük ve orta ölçekli işletmelerin, kobilerin kısa süreli nakit sıkıntılarını çözen, bazı durumlarda can kurtarıcıları olan kredi türüdür. Spot kredi, kısa süreli vadeler için  önceden belirlenmiş faiz oranları ile firma ve bankanın anlaşması sonucunda verilen kredi türüdür. Yapılan anlaşma gereği vadenin günü geldiğinde kullanılan kredinin tamamı bir seferde ödenerek spot kredi borcu kapatılmış olur.  Örnek olarak, çalıştığınız firmanın ay içinde ham madde ödemesi yapması gereklidir. Ancak piyasadan alacaklarını ay sonunda toplayabilecektir. Ay içindeki ödemesini yapmak için bankaya giderek 15 veya 20 günlük bir spot kredi kullanır. Ay içindeki ödemesini bu kredi ile yapar ve ay sonunda topladığı alacakları ile spot kredinin günü geldiğinde tek seferde tamamını kapatır. Bu yöntemle ay içinde nakit akışında ve para çevirmede zorlanacak olan firma hem nakit akışını sağlayarak parasını çevirmiş olur hem de sektörde nakit sıkıntısı nedeniyle yaşayacağı itibar kaybının önüne geçmiş olur.

Ülkemizde hem kamu bankaları hem de özel bankaların neredeyse tamamı kobilere ve küçük işletmelere spot kredi kullandırmaktadır.  Bankaların bazıları vade süresinde elastikiyet sağlamakta ancak bu durumu gecikme cezası şeklinde kredi  miktarına eklemektedir. Bankalar spot kredi ile anlaşma yaptıkları firmalara faiz oranı dalgalanmalarını yansıtamazlar. Yapılan anlaşma da yer alan faiz oranlar her zaman sabit kalır.

Spot Kredi BaÅŸvurusu

Spot Kredi BaÅŸvurusu

Vade süresi 1 yıldan az olduğunda KKDF oranı kesildiği için firmalar bankalarla görüşerek bu süreyi 1 yıl 1 hafta şeklinde düzenlemiş ve KKDf oranından kurtulmuşlardır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status