Kredi Notu Sorgulama

Sigortanın aktif olup olmadığını öğrenmek

Sigortalı olmak eski adı ile ssk’lı olmak bugünkü adı ile sgk’lı olmak denilebilir. Günümüzde bir sorun olarak karşımıza sigorta kavramı çıkmaktadır. Hastaneye giderken yanımızda sadece TC kimlik kartımızı götürdüğümüzü hatırlatalım. Söz konusu doktor veya doktor hanım ilaçlarımızın listesini bir kod vasıtası ile bizlere teslim etmektedir. Bizde her şey bitti sanır ve eczanelerin yolunu tutarız ilaçlarımızı almak için. Eczacı kimliğimiz ile beraber verilen kod vasıtası ile ilaçların listesini hazırlar. Ancak ” abi ilaç veremiyoruz sigorta borcunuz var veya sgk ile konuşun ” der de gel de şimdi sinirlenme deriz içimizden. Her gün yatırılan sigortamız acaba bu ay yatmadığı için mi ilaçları alamadınız yoksa sigorta borcunuzu mu unuttunuz !

Sigortanın aktif olup olmadığını öğrenmek

Sağlık hizmetlerinden sınırsız bir şekilde yararlanmak için devlet sigortanızın aktif olmasını talep etmektedir. Sigortanız aktif olmadığı anda ne ilaç alabilirsiniz ne de özel hastanelerden yararlanabilirsiniz. Bunun bilincinde olmanız için sigortanızı sürekli kontrol etmenizi önermekteyiz.

Sigortanız aktif değilse sizlere önerimiz en yakın sgk müdürlüğüne uğramanız gerekiyor ve orada sigortanızı yeniden aktif ettirmeniz şarttır.

Sigortanız aktif değil ise nedenleri arasında ya sigorta borcunuzu 3 aydır ödemiyorsunuz, ya da yeşil kartınız önceden olmuş ise bağkur veya sigortaya geçtiğiniz için bir aksilik çıkmıştır ondan dolayıdır. Burada telaşlanmanıza gerek yoktur öyle ki tek tık ile sigortanız eski yerine ulaşabilmektedir. Tabi ki borcunuz var ise belirli bir kısmını ödemeniz halinde yeniden sigortanız açılacaktır.

Herhangi bir yakınınızın abiniz, eşinizin veya çocuğunuzun sigortasını aktifleştirmek için kişinin TC kimlik kartı ile SGK müdürlüğüne başvurmak mümkündür. Yani akrabanızın sigortasını sizde aktifleştire bileceğiniz gibi sizde sorgulatabilirsiniz.

Sigortalı olup olmadığınızı öğrenmek için e devlet uygulaması ile öğrenmek mümkündür arkadaşlar. www.turkiye.gov.tr adresinden TC numaranız+şifreniz ile sisteme giriyorsunuz ve aşağı tarafta 4/A 4/B olan yerde sigorta aktif olup olmaması linkine tıklayarak hızlıca aklınızdaki soruların cevabını bulabilirsiniz.

Sağlık sigortasının aktif olup olmamasını öğrenmek için ”sgk dökümü” aracılığı ile aktif olup olmadığını sorgulamak mümkündür. Yani buradan durumu öğrenmek mümkündür arkadaşlar. Sigortanız ödeniyor ve aile bireylerinizin de bu sigortadan yararlanmasını talep ediyorsanız öncelikle bilmeniz gerekenler sigorta sizin üzerinize ise sadece eşinize ve çocuklarınıza yararlandıra bilirsiniz. Yani eşinizin ve çocuğunuzun tc kimlik kartını alarak SGK müdürlüğüne ilçede var ise oraya götürüp durumu izah etmeniz kafidir. Görevli arkadaşlarda tek tuş ile kendi sigortanızdan artık ailenizin de yararlanmasını sağlacaktır.

Ssk mı aktifleştirmek için yapmanız gerekenleri özetlersek

 • Sigortaya gidip kendi TC kartınız ile aktifleştirebileceğiniz gibi
 • E devlet uygulamasına girerek www.turkiye.gov.tr adresinden şifreniz ile (şifrenizi PTT’ den alıyorsunuz) yine de aktifleştirmek mümkündür.

Ssk lı olup olmadığınızı öğrenmek , sgk lı olup olmadığınızı öğrenmek, sigortalı olup olmadığınızı öğrenmek için dediğiniz gibi yerlere girmeniz kafidir arkadaşlar. Ayrıca yeni işe girmiş arkadaşların sigorta durumu 1 ay sonra yansımaktadır. Yani bugüne işe girmiş iseniz sigortanız bugün yansımıyor 1 ay sonra sisteme düşmektedir.

Sağlık sigortası sorgulama

Sağlık sigortası sorgulama

Sigorta durumunuz hakkında sorularınızı aşağıdan bize iletebilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı olacağız arkadaşlar.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Davut Şahin dedi ki:

  insanları bunları bile nsaıl yapcakları bilmiyorlar, biraz araştırsalar hemen çıkıyor, bilgilendirici bir yazı olmuş.

 2. asman melik yiğit dedi ki:

  ssk devam edyor

 3. asman melik yiğit dedi ki:

  iş yeri çıkış yapmamışmı

 4. osman melik yiğit dedi ki:

  iş yerim çıkışımi vermişmi yoksa halen çalışıyo gösteriyormu

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.