Kredi Notu Sorgulama

Sicili Bozuk Olana Kredi / Kredi Kartı Çıkarılır

Sicili Bozuk Olana Kredi / Kredi Kartı Çıkarılır

Bankalardan kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı kullandığınız takdirde borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekiyor. Borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemediğiniz takdirde bankalar size yasal takip süreci başlatacağı gibi bu durumdan kredi sicilinizde olumsuz etkilenecektir. Kredi sicili kötü olan birisi ise bankalardan kredi ve kredi kartı kullandığı sırada çeşitli zorluklarla karşılaşır. Sicili bozuk olana kredi kartı başvurusu yapma imkanı sunan birçok banka mevcuttur. Fakat bu bankalar genellikle yapılan başvuruları direk olumsuz olarak nitelendirir ve size olumsuz bir şekilde geri dönüş yapar. Kredi siciliniz Merkez Bankası’nın kontrolü altında bulunan Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur ve bankaların ulaşımına açıktır. Siz sicili bozuk olana kredi kartı başvurusu yapma imkanı sunan bir banka üzerinden başvurunuzu yaptığınız takdirde banka sizin başvurunuza istinaden KKB ile iletişime geçer ve siciliniz hakkında bilgi sahibi olur. Siciliniz hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra çok büyük bir ihtimalle başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Çok nadirde olsa bazı bankalar bu durumda olan kişilerin kredi kartı kullanmasına imkan tanımaktadır.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi sicili bozuk olana kredi kartı başvurusu hakkında bilgi almak isteyenler olduğu gibi kredi notu düşük olmasına rağmen kendisine kredi kartı verecek bir bankanın olup olmadığını merak eden kişiler de yer almaktadır. Kredi notu sizin bankaların gözündeki siciliniz durumundadır. 0 ile 1900 arasında puanlanan bu sistemde en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi gibi gruplandırmalar yer almaktadır. Siz kredi notunuza göre bu gruplandırmalarından birisinin içerisinde yer alırsınız. Bankaların gözünde her zaman iyi ve çok iyi grubunda yer alan kişiler ön planda olan kişilerdir. Fakat kredi notu düşük olan kişilerin de işlem yapmasında izin verilmektedir. Normal şartlarda bankalar kredi notu düşük olan kişilerin ödeme sırasında sorun yaşayacağını düşündüğü için kredi veya kredi kartı vermekten kaçınırlar. Sicili bozuk olana kredi kartı başvurusu yaptıran bankalar arasında yeni açılmış olan bankaları tercih ederseniz banka kendi inisiyatifini kullanarak size kredi kartı kullanma imkanı sunacaktır. Aynı zamanda 2017 yılında gerçekleştirilen kredi sicili affından yararlanan kişilere de bankalar yine kendi inisiyatiflerini kullanarak kredi kartı alabilme hakkı tanımaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi almadan önce kredi notu önemli mi ? Kaç olmalı?

800 Puana Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olana kredi kartı başvurusu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler aynı zamanda düşük kredi notu ile kredi kullanıp kullanamayacaklarını da merak ederler. Bankalar, son zamanlarda kredi notu düşük olan fakat kredi kullanmak isteyen kişilere yönelik olarak çeşitli çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen kredi sicili affından sonra bankalar çeşitli çalışmalar yaparak kredi notu 800 ile 900 arasında olan hatta 700 olan kişilere bile kredi vermeye başladı. Ziraat Bankası, Akbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası TEB, Odeabank, Garanti Bankası, Fibbanka, QNB Finansbank ve Akbank gibi bankalar müşterilerine finansman sunabilmek için kredi başvuruları sırasında maaş bordrosu talep ederler. Eğer sigortalı bir çalışansanız maaş bordronuz ile bu bankalardan kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Eğer kredi ihtiyacınız acil değilse bu evrede yapmanız gerekenlerden birisi de; kredi notunuzu en az orta riskli bölümüne çıkarmaktır. Orta riskli bölümü 1099 ve üstüdür. Aynı zamanda bankalarda kara listede olup olmadığınızı da öğrenmeniz gerekiyor. Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise; kredi notu yüksek olan bir kefil veya ipotekle beraber kredi başvurusu yapmaktır.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Daha önceden kullandığınız kredilerinizi zamanında ödemediğiniz için banka sizin hakkınızda yasal takip başlatır. Yasal takibe girebilmek için mevcutta olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabınızı en az 90 gün boyunca ödememiş olmanız gerekir. Yasal takibe girdiğiniz zaman Merkez Bankası sizi kara listeye ekleyecektir. Kara listeden çıkmak isteyen bir kişi bu listeden çıkabilmek için bütün borçlarını ödedikten sonra en az 5 yıl beklemesi gerekiyor. Yalnız kara listeden adınız silindikten sonra direk kredi kullanamazsınız. Çünkü kredi notunuz düşük olacaktır. Bunun için ilk olarak kredi notunuzu yükseltmeniz gerekiyor. Yasal takipte olan birisinin bankalar kredi veya kredi kartı başvurusunu onaylamayacağı gibi mevcutta olan borçlarını da geri çağırabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ