Home / Kredi Notu / Sicili Bozuk Olana Kredi Çıkartılır

Sicili Bozuk Olana Kredi Çıkartılır

Kredi sicili bozuk kişilerin, son 5 yıl içerisinde yapmış oldukları bankacılık faaliyetleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bankalar ise, kredi vermeden önce, KKB’den aldıkları kredi puanı ve risk durumuna göre kişi ya da kurumlara kredi vermektedir. İnternet üzerinde, sicili bozuk olana kredi çıkartılır ilanları görebilirsiniz fakat güvenli ortamda kredi almanız için bankaların kampanyalarından yararlanmanız daha doğru. Bunun için, kredi notunuzun neden düşük olduğunu araştırıp daha iyi bir hale getirmek için denemeler yapmalısınız. Bu şekilde bankalar, orta riskli ya da az riskli gruptaki kişilere de kredi verebiliyor. Siciliniz bozuksa ve çok riskli gruptaysanız bir finans ya da banka danışmanı üzerinden de yardım alabilirsiniz.

Kara Listedekilere Kredi Veriyorlar

Bildiğiniz üzere, kara listeye girmiş olmak için bankacılık kredi veya kart ürünlerini kullanıp geri ödemesini gerçekleştirmeyen ve yasal 90 gün geçmesine karşın ödemesini yapmayan kişileri kapsamaktadır. Bu kişilere icra takibi başlatıldığı için ve KKB ve Merkez Bankası tarafından da sicillerine işlendiğinden dolayı bankalar kredi vermemekteydi. Fakat 2017 yılı içerisinde yapılan görüşmelerin sonucunda kredi sicil affı geldi. Böylece kara listeden 5 yıl beklemeden çıkmak mümkün hale geliyor. Sicili bozuk olana kredi çıkartılır ya da kara listedekilere kredi verilir diye bankalar ortaya çıkmaya başladı. Bu da sicil affı şartlarına uyum sağlamış kişiler için geçerli. Birçok banka kara listeye gelen aftan sonra, bu listedekilere yeniden kredi verme olanağı sağlamıştır. İstenen şartları sağladıktan sonra ING Bank, DenizBank, AkBank, TEB, Garanti Bankası, Finansbank, Yapı Kredi Bankası ve ICBC Turkey bankaları üzerinden danışmanlık alarak yeniden kredi alma imkanınızı sorgulayabilirsiniz.

Kara Listedekilerin Kredi Alması İçin Yapması Gerekenler

Kara listede bulunan kişilerin öncelikle, aftan yararlanması gerekmektedir. Af şartları ise, kredi sicili bozuk kişinin geçmiş dönem borçlarını hepsini, kanun çıktıktan sonraki ilk 6 ay içerisinde ödemesi lazım. Ya da geçmiş dönem borcunu aynı süreç içerisinde yeniden yapılandırması gerekmektedir. Anacak bu şekilde kara listede olanlara ve sicili bozuk olana kredi çıkartılır. Bankalar bunları sağlayan kişiler için yeniden kredi verme olanağı tanımıştır. Yukarıda bu bankalardan söz etmiştik. Bununla beraber, bazı şartlar da yer alıyor. Bankaların, bu listeden çıkan kişiler için üst limiti genellikle 100 bin TL olmaktadır. Aynı şekilde, birçok banka bu durumda olanlar için kefil şartı koşmaktadır. Tabii ki kişinin sabit bir gelir ya da varsa taşınmaz mülkünü belgeleriyle belirtmesi gerekmektedir. Buna ek olarak bankaların ek teminatları da olabiliyor. Bunun için tercih etmek istediğiniz bankanın danışmanlarından da yardım alabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi notu ile kredi sicili benzer ve iç içe konular olsalar da aslında farklıdır da. Kredi notunuz sizin bankacılık faaliyetlerinizin ne yönde ve hangi risk grubunda olduğunu gösterir. Kredi sicili riskli grupta olan biri sicili bozuk biridir aynı zamanda. Fakat kara listeye alınmak ve sicili bozmak için ödemelerini hiç yapmayan ve 90 günlük yasal takip süresini aşan kişiler için kullanılan bir durumdur. Bu yüzden birçok kişi, sicili bozuk olana kredi çıkartılır ve kara listede olanlara kredi olanağı bulunur diyen bankaları araştırmaktadır. Eğer kara listeye girip 90 gün yasal süreyi aştıysanız kara listede olduğunuz için bu aşmak zordu. Fakat yakın zamanda kara listedekiler için af çıktı. Bu nedenle, gerekli şartları sağlayan kişiler kredi alabiliyor. Fakat siciliniz kötü ise bunu düzeltmek mümkün. Bunu gerçekleştirebilmek için, borcunuzun yapılandırılması ya da ödenmesi gerekmektedir. Bankanızla görüşerek sizin için bir planlama yapılmasını talep edebilirsiniz. Kredi ya da kredi kartı fark etmeksizin bunu tüm bankacılık ürünleriniz için gerçekleştirmelisiniz. Borcunuzun tamamını ödeme gibi bir imkanınız yoksa yapılandırmak sizin için ideal olacaktır.

Kara Liste Sorgulama

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek ya da kredi sicilinizin durumu hakkında bilgi almak için Kredi Kayıt Bürosu ya da Merkez Bankası verilerine ulaşmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri ise, bunu başvuru yapmadan önce kontrol etmeniz gerektiği. Kara listede olup olmadığını öğrenmek için internet sistemini kullanabilirsiniz. E- devlet üzerinden öğrenilen bir bilgi değildir. Eğer başvuru sonrası kontrol ederseniz ve bu aşamada banka teklifinizi kabul etmesi siciliniz ve kredi puanınız daha da düşer. Sicili bozuk olana kredi çıkartılır diyen bankalar da aslında kredi sicilini düzeltmeye çalışan ya da kara liste affından yararlanan kişilere destek olmaktadır. Bu nedenle adımlarınızı dikkatli bir şekilde atmanız önemli.

Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Kredi sicilinizin düzelmesi ya da kara listedeyseniz çıkmanız için yapmanız gereken bazı kriterler bulunuyor. Tabii bu yakın zamanda kredi sicil affının çıkmış olmasından kaynaklanmaktadır. 2017 yılı içerisinde yapılan görüşmeler sonuç verdiği için belirttiğimiz bu iki şartı yerine getiren kişiler aftan yararlanabiliyorlar. Aftan yararlanan kişiler, eskisi gibi bankacılık faaliyetlerinden yararlanabilmektedir. Bu iki şarttan ilki, geçmiş dönem borçlarınızın tamamını kapatmak. Diğer ise, bankanızla görüşerek yapılandırılmasını sağlamak. Bunun için kanun çıktığından sonraki ilk 6 ay içerisinde bu işlemlerinizi yapmış olmanız şartı da aranmaktadır.