Home / Soru-Cevap / SGK Sigorta Primleri Ödenmezse Ne Olur

SGK Sigorta Primleri Ödenmezse Ne Olur

Ülkemizde bir işte çalışıp da sigortasını yatırmayanların sayısı giderek azalmıştır yasalar sonrasında. Peki sigorta primi ödenmezse ne olur ?

SGK primi kısa vadeli ve uzun vadeli diye ikiye ayrılmaktadır. Kısa vadeli ödenen sigorta primleri iş kazası ve meslek hastalığı primlerini kapsar. Uzun vadeli sigorta primleri ise malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları kapsamındadır. Genel sağlık sigortası da sağlıktan faydalanmamızı sağlayan sigorta primidir. SGK primi ödenmez ise ne olur? SGK primi ödenmemesi 4A kapsamında çalışan işçiyi çok etkilemese de işverene ço büyük etkileri olur.

Sgk Primi Ödenmezse Ne Olur

Bunun başında ise 5510 sayılı 5 puanlık indirimden yararlanma hakkından mahrum kalırlar. Daha sonra 6111 sayılı kanunla gelen teşvikte yararlanamayacağı bir teşviktir. Ödemelerini düzenli yapan işverenler bu kanunlarda ki indirim ve teşviklerden yararlanırlar. İşçiler yani 4A kapsamında olanlar açısından SGK primleri ödenmez ise herhangi bir sorun yaşamazlar. Emekli olurken bile sıkıntı yaşamazlar. Çünkü maaş bordrolarında SGK primleri kesintisi olması yeterlidir. SGK ya aylık hizmet belgesi verilmiş olması yeterli kanıt sayılacaktır. SGK primlerinin ödenmemiş olması sadece işvereni bağlamaktadır.

sigorta primleri ödenmezse ne olur
sigorta primleri ödenmezse ne olur

Bir de 4B kapsamında sigorta ödeyenler açısından inceleyelim. 4B kapsamında olan sigortalılar eğer SGK primlerini 3 ay üst üste ödemezler ise sağlıktan faydalanmalarına imkân verilmeyecektir. Daha da ödemlisi eğer yaptırdıkları borç ihyası varsa kesintiye uğraması halinde bu yapılan yapılandırma iptal edilip indirilen gecikme faizleri tekrar hesaplamaya dâhil edilecek ve ödemek zorunda olunacaktır. Bu durum gerçekten çok sıkıntılı olacaktır.

Sigorta Prim Hesaplama

Son olarak da 4C yani devlet memurları açısından konuyu irdeleyecek olursak aynı şekilde 4A kapsamında işçiler gibi 4C li devlet memuruna herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır. Maaş bordrosunda SGK primlerinin hesaplanması yeterlidir. Ödeme konusu devlet kurumunu bağlamaktadır.

Check Also

2016 Vekalet Verme Ücretleri Ne Kadar

Vekaletin ne olduğunu öğrenmeden, vekalet ücretleri ne kadar sorusuna geçmek istemiyorum. Öncelikle vekaletin ne anlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.