Kredi Notu Sorgulama

SGK Çocuk Parası Alma Şartları 2016

Çocuk parası alınması bilindiği üzere çocuğu olan aile bireylerin ek gelir adına devletin sağlamış olduğu bir katkı payıdır. Bu katkı payını almanız açısından gerekli şartları sağlayan her aile temsilcisine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından hak verilmiş olacaktır.

Çocuk parası almak için kişilerin 15 mayıs 2015 den itibaren başvurular alındı. Söz konusu başvuru şartlarını ve nasıl yol izleyeceğinizi bu makalemizde bulabilirsiniz. Çocuk parası almanın ilk şartı olarak 15 mayıs 2015 den önce doğanlarda ortalama 3 ay gibi bir süre bu kanundan yararlandığı gibi bu tarihten sonra doğmuş olacaklarda çocuk parası alabilirler.

SGK Çocuk Parası Alma Şartları 2016

Çocuk parası almak için izlenecek en önemli yollardan bir tanesi çocuğun doğmuş tarihine dikkat edilmesidir. Doğum tarihi uyan vatandaşlar başvurularını aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine ve sosyal hizmet merkezlerine yapabilirsiniz.

ÇOCUK PARASI İÇİN AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA BAŞVURUDA BULUNABİLİRSİNİZ.

Çocuk parası bir diğer adı ile doğum yardımı aldıktan sonra başvuru durumunuzu e-devlet üzerinden de takip etme şansınız olacaktır. Ancak şuan için e-devlet üzerinden yapılan başvurular alınmadığı gibi sistem üzerinden gerekli eklemelerin tamamlanması bekleniliyor.

Bakanlığın açıklamış olduğu yasaya göre 1.doğacak olan çocuğa 300 TL verilecektir. 2. çocuğa 400 TL verildiği gibi 2 den sonraki çocuklar için bütçe daha da artıp 600 TL ye kadar çıkıyor.

İlgili yasayı incelediğimizde sadece yurt içindeki türk vatandaşları yararlanmamakla beraber yurt dışındaki türk vatandaşları da yararlanacak. Söz konusu çocuk yardımı parası için konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ;

“Anne üçüncü çocuğuna doğum yapmışsa 600 alacak, ikinci çocuğuna doğum yapmışsa 400, birinci çocuğuna doğum yapmışsa 300 lira alacak. Yani 15 Mayıs’tan itibaren doğan çocuk, ilk çocuk kabul edimeyecek.”

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar

demesi ile beraber mikrofonların karşısına çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Aileye yapılacak bu katkılar sayesinde ülkenin hem genç nüfusunun artacağını hem de refah düzeyinin bir nebze de olsa artacağı için herkese teşekkürlerini sundu. Resmi Gazete de yayımlanan resmi habere göre bu ücretler artık aile de çocuk yardımı adı altında verileceği kesinleşti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.