Senet İle Peşinatsız Ev Nasıl Alınır

Paylaş
 

Peşinatsız ev sahibi olabildiğiniz gibi ev tutarının bir kısmını da vererek ev sahibi olabilirsiniz. Senet ile peşinatsız ev almak için yapmanız gerekenleri bir bir burada anlatacağız.

Senet İle Peşinatsız Ev Nasıl Alınır

Bu günkü makalemizde Senet İle Peşinatsız Araba Nasıl Alınır ve neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Senetle araba almak derken hepimizin aklına işe bankayı bulaştırmadan araba sahibi olmak geliyor. Peki, taşıt kredisi kullanmadan senetle araba nasıl alınır, sizi kim tanır ve size kimler güvenir. Size peşinatsız araba satarken sizden hangi şartları isterler. Bu soruların cevaplarını teker teker sizlere vereceğim.

Hiç para vermeden, peşinat ödemeden, sadece senetle araba sahibi olmak aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Bu işi tamamen ticarete dökmüş sadece para kazanmak amaçlı çalışan bazı galericiler bu işe de bir formül bulmuşlar. Peşinatsız senetle satılan her arabaya kolaylık adı altında pazarlıyorlar. Alan kişinin ise cebinden sadece notere verilen 120 TL ye yakın alım satım parası ve 300 TL ruhsatınıza yine noterden koydurulan rehin parası çıkıyor. Peki, neden böyle bir ihtiyaç doğmuştur. Genellikle bankalarda kredi kartları ve kredi borcu olup da ödeyemeyen tüketiciler bu yollara başvuruyor. Tüketicinin bankadan alamadığı krediyi bu işi yapan galerici anlaşmalı olduğu bankasından düşük bir faiz oranıyla örneğin 0,95 faiz oranıyla 36 aya kadar kadar sattığı araç için kredi kullanıyor tüketici adına.

senet ile peşinatsız ev almak

senet ile peşinatsız ev almak

Peşinatsız Ev Almak İstiyorum

Peki galerici bu arabaya kredi çekip nasıl kar edebiliyor. Galerici 0,95 faiz oranıyla almış olduğu krediyle tüketiciye senetle araba satıyor. Ancak sattığı arabanın üstüne de vadesine göre %3 faiz koyuyor. Otomatik olarak kar etmiş oluyor. Bu sadece galericinin krediden elde ettiği kardır. Ekstradan arabanın fiyatı 21000 TL ise size onu en az 25000 TL ye satıyor. Bu durumda senetle araba satan galerici müthiş bir kar elde etmiş oluyor. Galerici seve seve peşinatsız arabayı satıyor.

Burada kafalarda soru işareti olarak kalan bir mevzu var galerici bize nasıl güvenecek? Bunu açıklamak gerekirse galerici noterden size arabayı satarken mutlaka ruhsata rehin koymak ister. Aksi takdirde zaten satışı gerçekleştiremezsiniz. Zaten arabanın ruhsatına rehin ibaresi konulduğu andan itibaren bu aracın borcunun tamamı bitmeden satılamaz. Bu yollara girmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

DMCA.com Protection Status