Satılan Aracın HGS Borcu Ne Olur

Paylaş
 

HGS olarak adından fazlası ile söz ettiren ve araç sahiplerinin kabusu olmaya devam eden hızlı geçiş sistemi hgs hakkında aklınıza takılan soruları yanıtlayacağız. Bu aklınıza takılan sorulardan bir tanesi ise ” Satılan Aracın HGS Borcu Ne Olur ” sorusu gelmektedir.

Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası olan araçlarımız ile otoyol ve köprülerde geçişlerde kullandığımız ücret ödeme sistemi de diyebiliriz HGS için. Kalabalıklaşan ülkemiz nüfusu ile paralel olarak kullandığımız araç sayısı da arttı. Hem bu kalabalığın oluşturabileceği karmaşıklığa bir çözüm hem de getirisi yüksek bir kaynak! PTT’den temin edilebileceği gibi bazı banka şubelerinden de temin edilebilmektedir. Fakat günümüzde her araç sahibinin aklına gelebilecek bir sorudur bu, arabamı satıyorum hgs ne olacak?

Satılan Araçların HGS Borçları

Hızlı geçiş sistemi(hgs), araç plakası üzerinden faaliyet gösterir yani köprü ve otoyollarda bulunan gişelerdeki kameralar aracın plakasını okur. Aracın plakası kim adına ve hangi hesaba tanımlanmış ise o hesaptan otomatik olarak geçiş ücretini tahsil eder, Fakat işin altında yatan küçük bir ayrıntı mevcut. Her ne kadar aracın plakası ön planda olsa da HGS kişiye tanımlıdır. Yani aracı kim kullanırsa kullansın borç miktarı, hgs’de tanımlı kişinin bakiyesinden düşer. O zaman yukarıda sorduğum soruyu tekrar sormak istiyorum, arabamı satıyorum hgs ne olacak?

Aracınızı sattığınız veya yenilediğinizde siz siz olun o hgs’yı aldığınız yerden yani PTT veya banka mutlaka iptal ettirin. Yeni aldığınız araca ise yeniden başvuru yapmanız lazım. Aklınıza sakın iptal ettirince kayıtlı hgs’nin içerisindeki bakiyeler de uçup gider diye gelmesin. Sizin talebinize istinaden bakiyelerinizi yeni HGS kaydınıza aktarılabiliyor. Eğer siz hgs kullanmak istemezseniz veya hgs’ye ihtiyaç duymazsanız, hgs bakiyenizde bulunan miktarın iadesini de talep edebilirsiniz.

hgs borç sorgulama

hgs borç sorgulama

Hayatı zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak lazım biz insanlar için. Yenilikler hayatımızın önemli bir bölümünü kaplamışken sakın aracınızı sattığınızda hgs’yi iptal ettirmeyi veya aracınızdan sökmeyi unutmayın. Yoksa dediğim gibi sizin adınıza olan hgs, başkası tarafından kullanılır ve siz bununla ilgili kimseye derdinizi anlatamazsınız. Bu yüzden hgs hakkında çok kapsamlı bilgileri edinmeniz sizler açısından büyük önem taşımaktadır.

DMCA.com Protection Status