Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Taşıt kredilerinde bankalar geri ödeme planlarında rehin yöntemini uygulamaktadır. Yani borcun tamamını geri ödenene kadar bankalar ilgili aracı ipotek eder ve bu ipotek borcun tamamı bitene kadar kalkmaz. Başvuru aşamasında satın alacağınız araca dair noter satış belgesinin istenmesinin sebebi de budur.

Esas olarak bakıldığında borcunu güvenle ödeyen birisi için araçtaki ipotek çok fazla bir sorun olmamaktadır. Borç bitince aracın üzerindeki ipotek kalkar ve aracın resmi olarak tek sahibi kişiler olur. Ancak kredi ile aldığınız bir aracı satarken, araçta rehin ibaresinin görüneceğini de unutmamak gerekir. Bu durumda aracı satın alacak kişi, rehin ibaresini gördükten sonra vazgeçebilmektedir. Çünkü aracın üzerindeki ipotek, bankanın ödemelerde yaşanacak herhangi bir aksaklık durumunda araca el koyması anlamına gelmektedir. Yani ipotekli bir aracı satın alan kişi, bankanın araca el koyma riskini her zaman göz önünde bulundurmaktadır.

Rehinsiz Taşıt Kredisi Alabilir miyim?

Herhangi bir bankadan rehinsiz taşıt kredisi kullanabilmek kimi durumlarda elbette mümkündür. Ancak bankalar her kişiye kolay kolay rehinsiz kredi kullandırmamaktadır. Rehinsiz krediyi alabilmek için öncelikle banka tarafından iyi bir izleniminizin olması gerekir. Daha önceden bankadan düzenli olarak kredi çekip, ödemelerini hiç aksatmadıysanız ve buna bağlı olarak kredi notunun oldukça yüksek ise, bankalar rehinsiz kredi kullandırabilecektir. Bunun yanı sıra banka, gelir durumunuzun da yüksek olmasını bekleyecektir.

Bankalar geri ödemeler konusunda kendini her anlamda güvence altına almak isteyecektir. Bu bakımdan satın aldığınız aracın ipotek edilmesini istemiyorsanız, diğer güvence yollarını da tercih edebilirsiniz. Örneğin; başvuruda bir kefil göstererek bankaya teminat sağlayabilirsiniz. Ancak tekrardan belirtmek gerekir ki, bankaların rehinsiz taşıt kredisi kullandırma oranı oldukça düşüktür. Yalnızca belirli müşterilere rehinsiz taşıt kredisi kullandırılmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status