Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Peşinatsız Taksitle Araba Nasıl Alınır?

Peşinatsız Taksitle Araba Nasıl Alınır?

Hiç nakite sahip olmadan hayallerindeki arabaya taksitli bir şekilde sahip olmak isteyenlerin kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir.  Peşinatsız taksitle araba almak isteyenlerin kredi notlarının 1200 den yüksek olması gerekmektedir. Peki siz kredi notunuzun kaç olduğunu nasıl öğreneceksiniz. Daha önceden çalışmış olduğunuz herhangi bir bankanıza giderek kredi notunuzu sorduğunuz taktirde size yardımcı olacaklardır. Kredi notu iyi olanların peşinatsız taksitle araba almak için  araç bedeli ekspertiz raporlarında genellikle fazla gösterilir. Böylece bir örnek vermek gerekirse 50.000 TL olan bir araç 70-75 bin TL civarında gösterilerek istedikleri araç bedelinin tamamına kredi imkanı sunulmaktadır.  Kredi notunuz iyi olduğu durumda araç kredisi veren bankanıza giderek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankanın sizin için yaptığı araştırma sonucunda size araç kredisi verip vermeyeceğini size belirtecektir. Bankadan kredi konusunda olumlu dönüş alanlar için araç bedelinin tamamına çıkarılan kredinin vade oranı arttıkça ona göre daha fazla faiz binmektedir. Vade dönemi azaldıkça faiz oranları daha makul hale gelmektedir. Araba kredilerinde uzun vade diye geçen 48 vade olup örneğin sizin istediğiniz aracın fiyatı 25 bin TL iken geri öderken bu miktar hemen hemen 40-45 bin TL arasında değişkenlik gösterecektir. Yani bu sizin geri ödemede istediğiniz vade oranıyla faiz oranı sonucu uzun vadede daha çok faiz ödemiş olacaksınız.  Bu şekilde herhangi bir peşinat olmadan taksitli bir şekilde hayellerinizdeki araca sahip olabilirsiniz. Bu araba sahibi olmak için çok mantıklı bir yöntemdir çünkü 48 ay vade ile herhangi birinden araba almanız mümkün değildir. Size yapılan vadelendirme sonucunda ödemelerinizide bankayla yapmış olduğunuz anlaşma sürecinde başlıyacağınız için herhangi bir peşinatada sahip olmanız gerekmemektedir. Peşinatsız taksitle araç almak isteyenlerin bir diğer izleyeceği yol ise kredi kartına taksitlendirme ile mümkündür. İstediğiniz aracın modeli düşük ve fiyatıda makul seviyedeyse kredi kartından bu arabayı alıp taksitlendirebilirsiniz. Bu şekilde  komisyon faiz ödemeden tamamına kredi kartına taksitle aracınıza sahip olabilirsiniz. Eğer siz senetle araba almak istiyorsanız da elinizde bir miktar nakit para olması gerekmektedir. Galericiler sizden senet isterken yanınada noter masrafı, rehin masrafı ve diğer işlemler için gerekli olan bir miktar nakit isterler. Bu nakidi karşıladığınız taktirde size vade imkanı sunarak istediğiniz aracı size satabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

Peşinatsız Taksitle Araba Veren Galeriler

 

Galerilerden araba almak isteyenler için peşinatsız olayı geçerli değildir. Galeriden istedikleri aracı almak isteyenlerin elleride bir miktar nakit para bulundurmaları gerekmektedir. Senetle araba satışlarında istediğiniz aracın miktarının yarısı kadar sizden peşinat talep ederler. Bu tutar alındıktan sonra kalan kısmına ortalama  % 1,2 ile % 2 vade oranıyla satış yapılmaktadır. Galercilerden senetle araç satışı aldığınız taktirde aracın ruhsatına satılamaz olarak yazılır. Siz yapmış olduğunuz anlaşma sonucun da taksitlerinizi bitirdiğiniz taktirde bu kalkacaktır. Yani siz ödemenizi bitirmediğiniz sürece aldığınız aracı bir başkasına satamazsınız. Galericilere araç almak için başvuru yaptığınızda galericiler kendi adlarına bankadan düşük faiz oranları ile kredi çekmektedirler. Ve şunuda hatırlatmakta fayda var en uygun vadelendirmeler ile kredi çekmektedirler. Daha sonra size sattığı araca yapmış olduğu senedi bankanın ödemelerine göre ayarlamaktadır. Bu şekilde bankadan çektiği kredi için ödeyeceği 12 taksitle 20 bin olarak  krediyi size 12 taksitle 22 bin olarak senetlendirmiştir. Bu şekilde galericilerde bu işten kar edeceklerdir. Yukarda bahsettiğim gibi senet taksitleriniz bitmeden aracın satışı noter size geçmeyecektir. Yan siz ödemelerinizi yaparken aracın sahibi olmayacaksınız, ödemelerinizi bitirdiğiniz taktirde noterden arabanın satışı size geçecek bu şekilde aracın sahibi olmuş olacaksınız. Galericilerde bu şekilde güven sağlamaktadırlar. Size tavsiyem her galericiden araba almayın çünkü taksitlerinizi geçiktirdiğiniz zaman galerici tarafından araç tekrar alınarak el konulabilir. Bu tip sıkıntılar yaşamamak için dikkatli bir şekilde galerici seçmenizi öneririm. Galericilere örnek vermek gerekirse İstanbul’ da Automall galericiler sitesindeki bütün galericiler senetle araba satmaktadır.  Hepsi de araç bedelinin yarısını peşin olarak alıp kalan kısmına da % 1,95 faiz koymaktadırlar.

Peşinatsız Araba Kampanyaları

 

Bankalar almak istediğiniz aracın belirli bir oranında size kredi imkanı sunarlar. Buda resmi gazetede yazan yönetmelik tarafından belirlenmiştir. Yönetmelik gereği kanun şu şekildedir.

İlginizi Çekebilir:  Kredili Mevduat Masraflarından Nasıl Kurtulursunuz?

“Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri elli bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde yetmişi aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri elli bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin elli bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde yetmiş, elli bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için yüzde elli olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.”

Kanunda görüldüğü üzere peşinatsız otomobil almak isteyenlerin alacakları kredi taşıtın değerine göre belirlenir.  Bu şekilde 50.000 TL.’den fazla olan araçlar için %70 seviyesini aşamaz.  Yani bu demek oluyor ki peşinatsız araba kredisi kampanyası haricinde mevzuat hükümlerine göre otomobil almak isteyenlerin aracın %30 değeri civarında peşin paraları olması gerekmektedir. Çünkü yasa en fazla sizin %70 otomobil kredisi çekmenize müsade etmektedir.  Bazı yöntemlerle ise tamamen sıfır peşinatla hayalinizdeki araca sahip olabilirsiniz. Bunları aşağıda maddeler halinde açıklamaya çalışacağım.

 

– Sıfır araç almak isteyenler ikinci el arabalarınızı otomobil firmanıza giderek ikinci el arabanızı peşinat olarak saydırıp geri kalan için size kredi imkanı sunmaktadır.

– Bir çok araba firması sizin sıfır ve ikinci el almak istediğiniz araç için kendi finans kuruluşları sayesinde size peşinatsız kredi imkanı sağlamaktadır.

– Kredi notunuzun iyi olduğu taktirde çalıştığınız bankanıza giderek araba kredisi yerine ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bu şekilde aracınızın üzerine ipotek tesis ettirmeden ihtyacınız olan peşinatsız araç kredisine sahip olabilirsiniz.

– Fiat 2017 yılına girerken 30 bin lira faizsiz kredi, Peugeot birçok aracı için 30-35 lira seviyelerine varan 0 faizli kredi vermektedir. Bu sebeple, peşinatınız yoksa, otomotiv firmalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Veya kobilerin size sağlamış olduğu devlet destekli işyerleri için vermiş olduğu araç kredilerindende yararlanabilirsiniz. Fakat bu şekilde almış olduğunuz aracı başka bir iş için kullanamayacaksınız. Tabikide günümüzdeki bankalar daha düşük faiz ve yüksek vade avantajları ile size kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bankaların araba kredileri için yapmış olduğu kampanyaları araştırarak hayalinizdeki araç için krediyi bu şekildede karşılıyabilirsiniz. Örneğin TEB 48 ay vadeli, 24 saat içerisinde kullanılabilen otomobil kredisi veriyor. İş bankası hem sıfır hemde ikinci el araçlara taşıt kredisi imkanı sağlamaktadır. Ayriyaten İş bankasından sıfır araçlar için ipotek edildiğinde kefilde istenmemektedir. İş bankası Alfa romeo, Chevrolet, Bmv, Citroên, Volkswogen, Seat, Suzuki, Toyota, Volvo, SSangyong, Skoda, Peugeot, Nissan, Ford, Porche, Renault, Landrover Lancia, Hyundai, Kia, Fiat, Dacia marka araçlar için araç kredisi verebiliyor. Garanti bankasıda sıfır ve 10 yaşa kadar olan otomobillere kredi imkanı sağlamaktadır.  Fakat 10 yaşından büyük olan araçlar bu kampanyanın dışında olup kredi imkanından yararlanamazlar. Ziraat bankasıda sıfır ve 5 yaşa kadar araçlara kredi imkanı sunmaktadır. 5 yaşından büyük olan araçlar bu kredi imkanından yararlanamazlar. Kredinin vade süresi 48 ay olup banka çiftçiler,iş makinaları içinde kredi imkanı sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ