Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Sizde biliyorsunuz ki ölüm denen bu acı, her insanın başına her an gelebilmektedir. Tabi ki kimse böyle bir sorunla, böyle bir acıyla karşılaşmak istemez. Ancak bu tür talihsizlikler istemesek de başımıza gelebiliyor. Ama bu tür sorunlarda borç mağduru olmamak için hayat sigortası yapmamız gerekiyor. Çünkü hayat sigortasını yaptırdığınız zaman borcunuz bu sigorta sayesinde hemen kapanabiliyor. Her türlü kredi için hayat sigortası yapmanız mümkün. Peki, krediyle ilgili düşüncelerimiz ya da sorularımız neler oluyor? “Kredi çeken ve bu kredi borcunu ödemeden vefat eden birinin kredi borcu ödenir mi? Ölen birinin kredi borcu kendiliğinden kapanır mı?” Bu ve bunun gibi akla takılan sorular oldukça fazladır. Peki, “Sahiden bu borç kendiliğinden kapanıyor mu?” Bu soruya açıklık getirelim.

Ben Vefat Edersem Kredi Borcum Ne Olur?

Kredi alan bir kişinin tüm alternatifleri önceden düşünmüş olması gerekir. “Eğer kredi alacaksam, sigorta yaptırmalıyım.” diye düşünülmelidir. Sigorta yaptırmanın çok büyük önemi var. Özellikle kredi alan birinin hayat sigortası yaptırması gelecek adına çok büyük bir adım niteliği taşımaktadır. Hayattayken kredi ödemesi yapan birinin aniden hayatını kaybetmesi söz konusu olabilir. Ne yazık ki ölüm çaresi olmayan bir şeydir. Bu olumsuzlukları da göz önünde bulundurarak hayat sigortası yaptıran birinin hayatını kaybetmesi durumunda hayat sigortası devreye girer ve kişinin kalan borcunu otomatik olarak öder ve kişinin borcunu siler. Böylece kişinin ölümünden sonra ödeyeceği bir borç kalmaz.

hayat-sigortasi-yaptirmanin-onemi.jpg

Hayat Sigortası Neden Bu Kadar Önemli?

  • Kişinin aniden hayatını kaybetmesi durumunda direk devreye girer.

  • Eğer kişi bir hastalık, kaza ya da herhangi bir sağlık sorunu yüzünden hayatını kaybetmişse hemen devreye girer (bazı istisnai durumlar hariç, mesela intihar vs.).

  • Kişinin ani ölümünden sonra ailesine borç yükü kalmaz bu sigorta sayesinde borç tamamen ortadan kalkar.

  • En güzel özelliği her tür kredi çeşidi için yapılabiliyor olmasıdır (arsa, ihtiyaç, gayrimenkul vs.).

Hayat Sigortası Yaptırmazsak Ne Olur?

Hiçbir şekilde yaptırma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Herhangi bir cezası da yoktur. Ancak yaptırmanız size yarar sağlayacağı için önemle yaptırmanız rica olunuyor. Eğer sizin sigortanız yoksa ve siz kredi borcu ödediğiniz esnada herhangi bilinmeyen bir sebepten dolayı vefat ederseniz hayat sigortanız olmadığı için borcunuz silinmeyecektir. Arkanızda kalan kişilere kalacak ve bir şekilde ailenizin diğer fertlerinden alınacaktır. Ama hayat sigortasını yaptırırsanız kredi borcunuz otomatik olarak ödeneceği için hiçbir borç ödeminiz kalmayacaktır. Bu gibi sıkıntıların çözülmesi adına mutlaka bir hayat sigortanızın olması tavsiye edilir. Hayat sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz en yakın banka şubelerimize uğrayarak her türlü bilgi alabilirsiniz. Ayrıca belirttiğimiz tüm özellikleri daha net daha detaylı öğrenebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ