Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Ölen Kişinin Banka Borcuna Ne Olur

Ölen Kişinin Banka Borcuna Ne Olur

Bankaya borcu olan kişinin ölmesi durumunda ne olacak gibi sorular akıllara gelmekte. Yani kişi ölürse borç ne olacak ?

Hayatın doğal sonucu ölümdür ve bu olay hukuki açıdan miras kavramını yanında getirir. Miras olarak borç da kalabilir. Yasadığımız ortamda pek çok kişinin bankalara borcu olduğu düşünülürse sık karşılaşılan bir sorudur Ölen kişinin banka borcu ne olur? Bankaların pek çoğu kredi kullanımın önde önce hayat sigortası yapılmasını zorunlu kılar. İsteğe bağlı durumlarda tüketici ek masraf olmaması için bu durumdan kaçına bilir. Hayat sigortası borçlu öldüğü zaman sigorta kanalı ile bankanın alacağını tahsil etmesi amacıyla yapılır. Sigorta şirketi tüketicinin bu riskin küçük bir ücret karşılığında satın alır ve ölüm durumunda şüpheli bir şey yoksa borcu kapatır. Sigorta şirketi şüpheli durumlar için tahkikat açabilir ya da otopsi isteyebilir.

Kişi Ölürse Bankaya Olan Borcuna Ne Olur

Tüketici kredi alırken hayat sigortası yaptırmamışsa nasıl ki tüm taşınır ve taşınmaz malları mirasçılarına kalmışsa; banka borcunda mirasçılarına kalır. Mirasçılar hukuken mal varlığından aldıkları pay oranında borcu ödemek zorundadır. Mirasçının bundan kaçınmak için yapacağı tek şey Red-i miras davası açmaktır. Banka hukuki olarak mirasçıları ya da miras dağılımını beklemek zorunda değildir. Eğer kefil varsa borcu oradan tahsil yoluna gidebilir. İcra takibi yapabilir. Ölüm borcun kapanmasına hiçbir şekilde yol açmaz.

Kredi Kartı borcu içinde aynı süreç geçerlidir. Ölümden dolayı Kredi Kartı borcuda kapanmaz.

ölen kişinin banka borcuna ne olur

ölen kişinin banka borcuna ne olur

Kredi borcu hayat sigortası tarafından ödendiği zaman, detay noktası şudur; ölen kişinin ödemiş olduğu taksitler bankadan istenebilir.Bu genelde zor ve uzun bir süreç olarak gerçekleşmektedir. Ölüm belgesi veraset ilamı ile bankaya başvurmak gerekmektedir. Başvurunun bir kişi tarafından yapılması yeterlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ