NETAS’ın Satışı Hisseyi Nasıl Etkiler

Paylaş
 

Dün tüm haber sitelerine servis edilen habere göre büyük hissedarların ortak karar sonrasında şirketin el değiştireceği gelen haberler arasında idi.

Kap’a gelen resmi açıklamaya göre %48.04 seviyesindeki en yüksek paya sahip olan OEP, satış için karar aldıklarını ve toplamda 270 milyon dolar değerindeki payların, bir şirkete devir verileceğini bildirmişler.

One Equity Partners tarafından şirketin el değiştirmek üzere veya ortaklık için paylarından bir kısmını verebileceği de anlatılmış. Paylara bakıldığında

Yüzde 36.96’sı BIST’te işlem gören Netaş’ın yüzde 48.04’ü OEP Turkey Tech’e, yüzde 15 ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait.

Netaş

Netaş

Bu oranlara göre büyük bir payın satılması veya el değiştirmesi büyük bir baskıya neden olabiliyor. Söz konusu hisse analizlerinde NETAŞ, günü 9.45 den kapatmıştı. Bu haber ile hissenin biraz daha yukarı yönde hareket etmesi beklenilebilir. Ancak satışın hangi firmaya verildiği belli değil ama gelen haberlere göre Nokia nın geçen aylarda Alcatel i alması ve sonrasında ülkedeki 5G ye hazırlık yapması acaba NETAS’ ı da mı alacak soruların sorulmasına neden olmakta ! Söz konusu NOKİA netaş ve alcatel ile uzun süre ilgilendiğini ABD verilerinde belirtmişti.

DMCA.com Protection Status