Kredi Notu Sorgulama

Müjde Kara Liste Affı 2017 Çıktı

Müjde Kara Liste Affı 2017 Çıktı

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilere bankalar tarafından uygulanan en ağır yaptırım kişinin yasal takip altına girmesi durumunda adını kara listeye yazmaktır. Kara listeye girenler yani kredi sicili bozulan kişilerin bu listeye girdikten sonraki 5 sene boyunca bankalardan hiçbir şekilde kredili ürün kullanmaları mümkün değildir. Hatta bankaların bu kara liste kayıtlarını kendi veri tabanlarında saklamaya devam etmeleri ile bu süre bir ömür boyu bile devam edebilmektedir.

Merkez Bankası Kara Liste Affı

Meclisten geçirilen torba yasa tasarısı içerisinde yer alan kredi sicil affı 2017 yılında büyük sıkıntılar yaşayan kişilerin rahat bir nefes almasını sağlayacak. Meclisten geçirilen kara liste affının uygulamaya geçmesi için gereken tek adım olarak Resmi Gazetede yayımlanması kaldı. Yani kredi sicil affı Resmi Gazete sayısında yayımlandığı anda bankadan bozuk kredi sicili nedeniyle kredi kullanamayan 12,5 milyon kişi artık bu engele takılmadan kredi kullanmaya başlayacak.

Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek

Meclisten torba yasa tasarısı içerisinde geçirilen sicil affı onaylanarak Resmi Gazete de yayımlandığı anda hemen uygulamaya alınacak ve kara liste affı sonucunda bu listede yer alan kişilerin isimleri Merkez Bankası listesinden çıkarılacak. Burada kalan tek engel ise bankaların kendi veritabanlarında bulunan bu listeleri silme kararını kendilerine bırakılması olarak kalacak. Yani bankalar isterlerse bu veri listesini saklayarak kara listede olanlara kredi vermeme haklarını kullanabilecekler. Bu nedenle çıkarılan Merkez Bankası kredi sicil affı kesin kredi onayı alınabileceği anlamına gelmiyor. Ancak kolay kredi veren bankalar artık yasalar tarafından engellenen kara listede olanlara kredi verme hakkını kullanabilecekler.

İlginizi Çekebilir:  Avea sms ile hızlıca kredi notunu öğrenme sorgulama
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ