Merkez Bankası Kredi Notu Öğrenme

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kredi sistemi nasıl çalışmaktadır?

Bankalar arasında gerçekleşen işlemlerin karşılıkları Merkez Bankası’nın kontrolü ve teminatı altındadır. Bankalar yaptıkları işlemlerde Merkez Bankası’na karşı sorumludurlar. Merkez Bankası’da, bankaların verdikleri teminatlar ve kredileri kayıt altına alır.

Sistem 1999 yılında kurulmuştur halen işlemektedir. Merkez Bankası’ndaki ortak sistem sayesinde oluşturulan bilgi havuzundan, tüm bankalar yararlanabilmektedir. Böylece, sistemin kurulduğu 1999 yılından bu yana, bankalardan teminat alan ya da kredi çeken kişiler ile ilgili tüm bilgiler tüm bankalar tarafından görülebilmekte ve takip yapılabilmektedir. Bankalar da, sistem sayesinde kişilere kredi ya da teminat verip vermeyeceklerine karar vermektedir.

Merkez Bankası’ndan kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

Merkez Bankası verileri ülkemizdeki en güvenli kredi notu verileridir. Bu nedenle, kredi notunu öğrenmek için, Merkez Bankası internet sitesine giriş yaparak, T.C. kimlik numaranız ile cep telefonunuza gelecek olan mesajdaki onay kodu ile kredi notu öğrenilebilir.

Merkez Bankası dışındaki kredi notu öğrenme yolları

Merkez bankası haricindeki kredi notu öğrenme yollarından biri, bankaların internet bankacılığı sistemleridir. Herhangi bir bankada internet şubesi kullanıyorsanız gayet pratik olarak kredi notunu öğrenmeniz belirli bir ücret karşılığında (5-10 TL. Arasında) mümkün.

Diğer bir seçenek ise, Findeks’dir. Findeks, 2009 yılında 9 bankanın birleşimi ile kurulmuş olan veri sistemidir. Findeks kurulmadan önce, bankalar Merkez Bankası’ndan aldıkları bilgiler karşılığında ücret ödemekteydi. Findeks’i kullanmalarına rağmen bankalar, kredi riskleri ile ilgili bilgileri Merkez Bankası’na bildirmek ile yükümlüdürler.

Merkez Bankası kredi notu öğrenmek için birçok kanal bulunmaktadır. Merkez Bankası’nın Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Findeks sitesi ve internet bankacılığı aracılığı ile kredi notu çok küçük miktarlardaki ücretler karşılığında öğrenilebilmektedir.

Merkez Bankası kredi notu öğrenme ile ilgili bilgiler verdik. Kredinizi güle güle kullanın.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status