Kredi Notu Sorgulama

Maaşımı Başka Bankaya Nasıl Taşıyabilirim

Devlet kurumlarından alınan düzenli maaş ödemeleri ya da emekli maaşlarınızı sürekli aldığınız bankadan değil de farklı bir banka ya da şubeden almak istiyorsanız yapacağınız birkaç işlem bulunuyor. Öncelikle, özellikle emekli maaşı gibi devlet temelli maaşların ödemeleri yapan bankalar müşterilerini her zaman elde tutmak isterler. Bunun için de farklı bankalar SGK ödemeleri ya da emekli maaşları için çeşitli düzenlemeler yapabiliyorlar.  Maaşımı başka bankadan almak istiyorum diyorsanız, ilk olarak bankanızla görüşmeniz gerekiyor. Burada size ek çözüm ve promosyonlar sunabilirler kalmanız için.  Ardından istediğiniz diğer bankaya giderek ödeme kolaylıkları ve benzeri konular hakkında fikir alabilirsiniz. Tabii ki asıl yapmanız gereken işlemler ise e- devlet sistemi ya da SGK üzerinden yapılabilmektedir. Ödeme değişiklikleri için müşteri hizmetlerinden yardım da alabilirsiniz.

Emekli Maaşını Taşımak İçin Gerekli Şartlar

Emekli maaşınızı başka bir bankaya taşımak isterseniz, bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için güncel olarak anlaşmalı olduğunuz bankaya herhangi bir borcunuzun olmaması gerekiyor. Bu kredi ve kredi kartları için de gerekli bir durum. Aynı zamanda maaşımı başka bankadan almak istiyorum diyenler için, maaşın ek hesabını kullanıyorsanız ya da nakit avans özelliğine sahipseniz bunda da herhangi bir borcunuz, eksi bakiyeniz olmaması gerekiyor. Güncel olarak kullandığınız bankanın sizin hesabınıza dair belirtmiş olduğu bir bloke hesap durumu ya da olumsuz bir durum söz konusu değilse, maaş taşıma işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. E- devlet şifrenizin olması durumunda ya da doğrudan SGK’ya giderek durumu çözebiliyorsunuz. Bir sorunuz varsa güncel bankanızla ve geçiş yapmak istediğiniz banka ile ayrıntılı olarak şartları konuşabilirsiniz.

E- Devlet Üzerinden Banka Değiştirme

Öncelikle e- devlet sitesini kullanmanız için şifreye sahip olmanız gerekiyor. Şifrelerinizi ise cüzi bir ücret karşılığında PTT işyerleri ve merkezinden alabiliyorsunuz. Size verilen şifre ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Ardından yeni bir şifre belirleyerek sisteme dahil olup güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Yalnızca bankacılık işlemlerinizi değil, eğitim, adliye, evraklar ile ilgili birçok işlemi buradan yürütebiliyorsunuz. Eğer maaşımı başka bankadan almak istiyorum diyorsanız, bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra, e- hizmetler/ Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. 4A SGK, 4B Bağkur, 4C Emekli Sandığı gibi maaşlar kategorilere ayrılmaktadır. Sizin için uygun olan maaş türünü seçip banka veya adres değişikliği talep edebilirsiniz. Ardından aşamaları takip ederek istenen işlemleri tamamlayabilirsiniz.

emekli maaşı banka değişimi

emekli maaşı banka değişimi

Çalışan Maaşını İstediği Bankadan Alabilir mi?

Özel sektör ve devlet çatısı altında çalışanlar için bu durum değişkenlik gösterebiliyor. Özel şirketlerde çalışanlar için inisiyatif biraz da yönetimin elinde. Çünkü özellikle ora- büyük çaptaki işletmelerin yönetimleri belli bankalarla anlaşma yapmaktadır. Bu da çalışanlarının da aynı bankadan hesap açması zorunluluğunu doğurabiliyor. Özellikle sözleşmenizde ödemeler hakkında böyle bir madde ya da kuraldan bahsedilmişse bu durumla karşılaşabilirsiniz. Fakat başka bir banka üzerinden maaş almak istediğinizi belirttiğinizde yönetim ya da banka yönetimleri sizlere yardımcı olabilir. Ya da anlaşmalı banka üzerinden kendi hesabınıza EFT talep edebiliyorsunuz. Fakat belirttiğimiz gibi genellikle senelik anlaşmalar olduğu için ne banka ne de firmalar buna yanaşıyor. Maaşımı başka bankadan almak istiyorum konusunda ısrarcı olanlar için de hukuki açıdan farklı seçenekler söz konusu. Bunları da ileriki boyutlar da kullanabilirsiniz. Yanı sıra, şube değişimi istiyorsanız bu kısa sürede olmaktadır. Bunun için ek bir müracaat gerekmiyor.

Hesap Taşındığında Tüm Bilgiler Hemen Aktarılır mı?

Hesap taşıma işlemini yapmadan önce kullandığınız bankadan aldığınız bazı bankacılık ürünleri olabilir. Eğer maaş kartınıza bağlı olarak ek kart ya da kredi kartı kullanmıyorsanız doğrudan maaş kartı bilgileriniz yeni bankanıza aktarılmaktadır. Eğer maaşımı başka bankadan almak istiyorum diyorsanız fakat eski bankanızda hesaplarınız varsa, maaş kartınızla bağı olmadığı sürece eski şubenizde kalır. Bunları başka bankadan almak için hesabınızı komple kapatmanız ve yeni şubeden yeniden işlemlere başlamanız gerekiyor. İş günü içerisinde yapmış olduğunuz taşıma işlemleri maksimum 2 gün içerisinde tamamlanacaktır. Yeni şubenizin size özel olarak belirlemiş olduğu bir promosyon ve benzeri ek ürün/ hizmetler varsa bunlar da eş zamanlı olarak aktif konuma gelmektedir. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra da, vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinize gerekli bilgiler gönderilir ve sizin için resmi süreç başlatılmış olur.

Bazen bir önceki bankaya ait sistemden dolayı farklı sorunlar olabiliyor. Maaş kartına bağlı ek ürünlerin ve özelliklerin verileri aktarılamayabiliyor. Ya da ödeme detaylarında sorun çıkabiliyor. Bu gibi durumlar için tekrardan her iki banka ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Eski bankanızdan yararlanmış olduğunuz kiralık kasa gibi özel hizmetler varsa bunların aktarımı da birkaç günü bulabiliyor. Aynı banka içerisinde farklı şubelere geçiş yaptığınız için hesabınız devredilecekse, almış olduğunuz hizmetlerin hepsi doğrudan aktarılacaktır. Şubeler arası işleyişe göre bankanız içerisindeki süreç değişebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat ozturk dedi ki:

    Benim karim amerikan vatandasi maasi amerikan katina yatiyor. Ama biz turk bankasini tasimak istiyoruz. Ne yapmamiz gerekiyor

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.