Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var Mı?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Günümüzün geçinmesi zor hayat koşullarında ekonomik sıkıntının fazla olduğu şu günlerde neredeyse kredi çekmeyen ve kredi kartı kullanmayan yoktur. Bunun yanında insanların ekonomik standartlarının artması ile taleplerinin artması ile ev sahibi olmak, taşıt sahibi olmak ve sağlık giderlerini karşılamak amacıyla çeşitli ihtiyaçlar için alınan krediler ve bunun yanında alışverişlerde kurtarıcı olan kredi kartları sundukları avantajlarla insanları cezp etmektedir.

Bir bankaya kredi için başvurduğunuzda birçok kriteri göz önünde bulundururlar. Krediyi almak kadar düzenli ödemek de önemlidir. Düzenli ödeme yapamadığınızda, gecikmeler olduğu zaman kredi puanınız ya da notunuz düşer ve bir daha ki sefere sorun yaşayabilirsiniz.

Peki, borcunuzun bir an önce kapanması için erken ödeme yaparsanız cezası var mıdır?

Erken ödeme cezası; konut kredi borcu olanlarda bankayla kredi alırken anlaştığı ödeme planını değiştirmek istemesi halinde banka tarafından ceza alınabilir. Konut finansmanı sözleşmesi yönetmeliği gereği erken ödeme halinde vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde bir, vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez. Yeniden yapılandırılmak zorunda kalınan kredinin erken ödenmesi halinde krediyi veren kurumun faiz oranı düşmesi nedeniyle banka karının düşmesi ile uygulanan bir cezadır.

Taşıt ve ihtiyaç kredisi erken ödeme cezası alınmamaktadır.

Tüketici kanunu değişmeden önce %2 olarak belirlenen, yeni düzenleme ile ise aşağı çekilen cezalar; 28 Mayıs 2014’ yürürlüğe giren kanunla birlikte tüketicinin korunması amacıyla birçok yeni düzenleme yürürlüğe girdi ve kredi ödemelerinde erken ödemenin önü açıldı. Tüketiciler, krediyi vadesinden önce erken ödeme yapması halinde bu oran %2 yerine %1 düşürülmüştür. Ayrıca erken ödeme miktarı asgari ödeme tutarının altında olamaz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status