Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur

Paylaş
 

Kredi başvurularında krediniz onaylandığı anlarda bankalar kendi çıkarları doğrultusunda sizlere hayat sigortası yaptırmak isteyeceklerdir. Bunun amacı sizlere kredi vade süresi boyunca herhangi kötü bir sonuç olduğunda, bankanın parayı sigortadan alması durumudur.

Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur

Tüketici olarak birbirinden farklı ihtiyaçlarımız söz konusu olabilmektedir. Bu ihtiyaçlarımızı gidermek için de kimi zaman parasal anlamda bir durumumuz mevcut olmayabiliyor. Tüketici olarak bizler de bize finansal konuda destek sağlayacak olan bankalara başvuruda bulunup kredi ürünlerinden ihtiyaca en uygun olanını talep ederiz. Banka tüketicinin bu başvurusunu değerlendirerek, ihtiyacına en iyi cevabı veren kredi ürününü sunar. Banka kredi ürünü talebinde bulunan kişiden bankanın ve tüketicinin haklarının korunması amacı ile bir takım belge ve evrak istememektedir. Bankanın kredi ürününü sunması için talep edilen belge ve evraklar tüketici tarafından bankaya sunulduktan sonra banka kredinin kullandırılması sürecini başlatır. Bu süreç birçok banka ve tüketici için aynı gün veya birkaç günlük süreyi kapsayabilir. Banka tüketiciye kredi ürününü sunarken kredi sözleşmesi, hayat sigortası, komisyon, faiz gibi masraf kalemlerinin olacağını tüketiciyle müzakere ederek onaylatır. Tüketici bu durumda her türlü masraf ve komisyonu, ek ücreti peşinen kabul etmiş olur.

Hayat Sigortası Ücretleri 2016

Birçok tüketicinin kredi ürün ve hizmetlerini alırken kafasında soru işareti olarak kalan ve kafalarını kredi ürününü aldıktan sonra da karıştıran Kredide hayat sigortası zorunlu mudur? Sorusu gelmektedir. Kredi ürünlerinin bazı şartlar altında tüketiciye sunulduğunu söylemiştik. Banka kendisinden kredi talebinde bulunan her kişi için bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketine aracılık ederek hayat sigortası yaptırır. Bu hayat sigortası yaptırılmasındaki esas amaç müşterinin olası yaşamsal bir riskinin ortaya çıkıp devam etmesi veya vefatı durumunda kalan kredi tutarının sigorta şirketi tarafından bankaya ödenmesi amacıyla yapılmaktadır. İnsan yaşamı için riskli durum ve olayların olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulduğunda hayat sigortasının kredi için en gerekli teminat varlığı olduğunu görebiliriz. Kredi ve benzeri bankaların tüketicilere sunmuş olduğu her üründe aslında bizim talebimiz dışında hiçbir sigorta zorunlu değildir. Buna bankaların sunmuş olduğu her türlü hizmet dâhildir.

hayat sigortası

hayat sigortası

Bankalar kredi ürünlerini tüketicilere sunarken hayat sigortasının zorunlu olduğu şeklinde hizmet sunması basit bir aldatmaca. Bu nedenle kredide hayat sigortasının zorunluğu yoktur, kanunla da bu durum belirtilmiştir.

DMCA.com Protection Status