Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bankalardan kredili ürün kullanmak isteyen kişilerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biride bozuk kredi sicili geçmişine sahip olmalarıdır. Bankalardan kullanılan tüm kredili ürünler ile bu ürünlere ait ödeme alışkanlıklarının kayıt edilmesi ile oluşturulan işlem geçmişine kredi sicili adı verilmektedir. Günümüzde Merkez Bankası kredi sicili ile Findeks kredi notu sistemi olmak üzere 2 farklı sistem üzerinden bu takip hizmeti sağlanmaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi 

Eskiden Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınan kredi sicili günümüzde TBB Risk Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sistemde tutulan kredi sicilinin en büyük özelliği kesinlikle silinmemesidir. Yani kredi sicilinin silinmesi ya da temizlenmesi normal koşullar altında hiçbir şekilde söz konusu değildir. Bunun için yapılabilecek tek şey hükümet tarafından çıkarılan kara liste affı ile listenin silinmesidir.

Kredi Sicili Bozulması 

Bankalar tarafından kredi sicili bozuk olana kredi onayının verilmemesi nedeniyle kredi sicilinin bozulması bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin son derece zorlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kredi sicili affı çıkarılmadan bu sorunu aşmak isteyen kişilerin mutlaka kredi sicillerini bozacak her türlü davranıştan uzak durmaları çok önemlidir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi sicilinin bozuk olması durumunda karşı karşıya kalınabilecek büyük sorunlardan biride bankalardan kredi çekmek konusunda red kararı ile karşı karşıya kalınmasıdır. Düşük kredi notu olan ya da kredi sicili bozulan kişiler mutlaka kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaya çalışmalıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status