Home / Kredi Notu / Kredi Puanı Hesaplama

Kredi Puanı Hesaplama

Bankalar üzerinden ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya araç kredisi gibi krediler kullanacağınız sırada yapacağınız başvuruların onaylanması için kredi notunuz çok büyük bir önem teşkil eder. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan ve sizin geçmişte bankalardan yaptığınız finansal işlemlerinizi gösteren bir puanlama sistemidir. Kredi notu bu kadar büyük bir önem teşkil ettiği için insanların kredi notu hesaplama işleminin nasıl yapıldığını merak ettiğini görüyoruz. Kredi notunuzun hesaplanması sırasında daha önceden bankalardan kullandığınız kredi kartları ve kredi gibi ürünleri nasıl ödediğinize veya ödemekte olduğunuza bakılır. Kredi notu hesaplama sırasında etkili olan bazı etkenler vardır. Kredi notunuz üzerinde önemli etkiye sahip olan etkenler ve etkileme oranları şu şekildedir:

-Kullandığınız kredileri ödeme düzeniniz: %35

-Mevcuttaki kredi borç durumunuz: %35

-Yeni aldığınız kredileriniz: %11

-Kredi kullanma yoğunluğunuz: %10

-Diğer faktörler: %9

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz

Geçtiğimiz yıllarda tüketicilerin bankacılık bilgilerini tek çatı altından öğrenebilmesi için Merkez Bankası tarafından Kredi Kayıt Bürosu kurulmuştur. Bu sistem sayesinde tüketiciler yaptıkları bütün bankacılık işlemlerini tek çatı altından öğrenmeye başladılar. Kredi Kayıt Bürosu, kredi notu hesaplama ve öğrenmek isteyen kişilere Findeks sitesini sunmaktadır. Findeks sitesi üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Yalnız Findeks’ten kredi notu öğreneceğiniz zaman sizden ücret talep edilecektir. Kredi notu hesaplama işlemi yapmak isteyen kişiler genellikle herhangi bir ücret ödemeden bu sorgulama işlemini gerçekleştirmek istiyorlar. Findeks üzerinden yapacağınız sorgulama işlemini eğer ilk defa yapıyorsanız bu sorgulama işlemi neticesinde sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Yalnız Findeks’ten daha önce sorgulama işlemi yapan kişilerin ücret ödemesi gerekmektedir. Findeks, BKM Ekspress kullanıcılarından sorgulama işlemleri kapsamında sadece 1 TL ücret talep etmektedir. Bunu dışında kredi notunuzu sizlere ücretsiz olarak sunduğunu söyleyen uygulamalar ve internet siteleri yer almaktadır. Bu tarz platformlar üzerinden sorgulama işlemi yapacağınız zaman özel bilgilerinizi girmemeye dikkat etmelisiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu hesaplama işlemi yapmak isteyen kişiler bu sorgulama işleminde en net sonucu sadece Findeks üzerinden öğrenebilirler. Findeks dışında bir yerden sorgulama işlemi yapacağınız zaman sizlere net sonuç değil ortalama bir sonuç verilmektedir. Bankalardan yapacağınız başvurularınız sırasında bankalar Findeks üzerindeki kredi notunuzu baz alarak sizlere hizmet sunmaktadır. Findeks’ten kredi notunuzu sorgulamak istiyorsanız ilk olarak resmi Findeks sitesine giriş yapmalısınız. Siteye giriş yaptığınız zaman eğer daha önceden üye olmadıysanız üyelik açmalısınız. Üye olacağınız sırada sizden istenilen TC kimlik numarası ve mail adresi gibi bilgilerinizi doğru bir şekilde girmelisiniz. TC kimlik numaranız baz alınarak yapılacak olan kredi notu hesaplama işlemi risk raporunuzla beraber üye olduğunuz sırada belirttiğiniz mail adresinize gönderilir.

Kredi Notu Sorgulama Ekranı

Kredi notunuzu öğreneceğiniz sırada Findeks üzerinden sorgulama işleminizi yapıyorsanız kredi notu sorgulama ekranı karşınıza çıkacaktır. Gerekli olan sorgulama işlemlerinizi bu ekran üzerinden yapmanız gerekiyor. Sorgulama yapacağınız sırada eğer herhangi bir sorunla karşılaştıysanız bu sistemsel bir problem olabilir. Bu yüzden sonradan tekrardan sorgulama işleminizi yapmalısınız. Kredi notunuzu sorguladıktan sonra sizlere kredi notunuz belirtileceği gibi kredi notunuzun bankaların gözünde nasıl gözüktüğü de belirtilir. Findeks sisteminde kredi notu skora göre en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi gibi değerlendirmelere sahiptir. Kredi notunuz iyi grubunda yer alıyorsa bankalardan kullanacağınız ürünleri rahat bir şekilde kullanacağınızı söyleyebiliriz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek istediğiniz zaman Findeks üzerinden sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi sorgulamanızı farklı şekillerde de yapabilirsiniz. Bu evrede insanların en fazla tercih ettiği yöntemler arasında SMS ile sorgulama işleminin  yer aldığını söyleyebiliriz. SMS ile sorgulama işlemi yapacağınız zaman telefonunuzun mesaj bölümüne ilk olarak TC kimlik numaranızı sonrasında ise bir boşluk bırakarak doğum tarihinizi yazmalısınız. Bu mesajı 1112 numarasına göndermelisiniz. Sonrasında kredi notunuz sizlere SMS ile gönderilecektir. Bunun dışında isterseniz müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı üzerinden de kredi notu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SMS ile sorgulama işlemleriniz sırasında operatörünüz sizden 9 TL ücret alacaktır. Banka hesabınız üzerinden sorgulama işleminde ise talep edilen tutar bankaya göre değişiklik gösterebilir.