Kredi Ödemesi Devam Eden Evin Satışı Nasıl Yapılır?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Konut kredisi kullanarak ev satın alan kişilerin satın aldıkları konutların üzerine bankalar konut kredisi ipoteği koymaktadır. Konulan bu ipotek bankanın konut üzerinde konutun satışı da dahil olmak üzere hakkı olduğunu göstermektedir. Kredi ödemesi devam ederken konutun satılmak istenmesi durumunda pek çok kişi bu ipoteğin bir sorun olup olmadığını merak etmektedir. Peki, kredi ödemesi devam eden evin satışı nasıl yapılır?

İpotekli Konut Satışı Ne Demek?

 Tapusu üzerinde ipotek bulunan konutların yapılan tapu devir işlemlerine ipotekli konut satışı adı verilmektedir. Özellikle de konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin sayılarının her geçen gün artması ile beraber ipotekli konut satışları ortalamasında da büyük bir yükseliş görülmektedir.

İpotekli Konut Satılabilir Mi?

Üzerine ipotek konulan konutun satılması yasalar nezdinde mümkündür. Yani yasalar gereğince üzerinde ipotek tesis edilen konutun satılması mümkündür.

Konut Kredisi Bitmeden Ev Satılabilir Mi?

Evet. Konut kredisi bitmeden konutun satışı mümkündür. Bunun için konut satışı için anlaşan taraflar iki farklı yöntem kullanır. Bunlardan ilki tarafların anlaşarak satışın hemen ardından bankaya giderek konutu satan kişinin ipotek konulmasına neden olan kredi borcunu kapatarak bankadan ipotek kaldırma yazısı alarak borcun kapatılmasıdır ki bu en güvenilir yöntemdir. İkinci yöntemde ise kişi parayı önden elden öder ve ipoteğin kaldırılması sağlanarak satış ardından yapılır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Kredi Ödemesi Devam Eden Evin Satışı Nasıl Yapılır? İle Alakalı Kredi Notu Sorgulama Yazıları

DMCA.com Protection Status