Kredi Notuna Göre Ne Kadar Kredi Çekilebilir

Paylaş
 

Kredi notunun önemini bir önceki yazımızda ele almıştık. Günümüz bankacılık işlemlerinde ilk başvuru –onay aşamalarında ilk aranan kriterlerden bir tanesi kredi notudur. Şahıslar kredi notuna önem vermediklerinde, bankalardaki bankacılık ürünlerinden hiçbir tanesinden yarar göremeyeceklerdir. Bu yüzden sizlere önerimiz, kredi notunuzu asla düşürmemenizdir.

Çoğu banka müşterileri, banka personelleri ile sohbetlerinde ilk sordukları soru ne kadar kredi çekebilirim , bana ne kadar kredi verebilirsiniz tarzı cümleler ağızlardan çıkmaktadır. Öncelikle bilmeniz gereken kredi limitlerini sizler belirlemiyorsunuz. Bu limitleri banka departmanları sizlerin kredi notuna ve gelir durumunuza göre bakarak karar vermektedirler. Yani bir şahıs 10,000 TL kredi başvurusu yapmak istediğinde maaşının 2000 TL olduğunu farz edip, vade süresini 4 ay yapmış ise bu kredi kesinlikle onay almayacaktır. NEDEN ? görünen köy klavuz istemez misali adam maaşını + 500 TL daha vermesi gerekiyor. Peki bu adam ne yapacak ne yiyecek meret 🙂

Kredi notuna göre kredi ne kadar çekebilirim , diye soru soranlara şu şekilde açıklayabiliriz. Bankacılık departmanları ile yaptığımız diyaloglarda vade süresinin artırılması, gelir durumu ve not ortalamasının altında kalmayan her bireyin ev kredileri için evin değerinin %70 ine kadar kredi çekebileceklerini, ihtiyaç kredileri için ise gelir durumunun 8 katına kadar kredilerinin verilebileceğini belirtmişlerdir. Yani benim şahsi kredi notum bu ay 1500 küsürdü ve anlık olarak ihtiyaç kredisine 15,000 TL başvurmak istediğimde vade seçeneğinin 10 ay ve maaşımın 3500 TL olduğunu göstererek, hızlı kredi başvurusu yaptığımda kredinin onaylandığını ve hesabıma yattığını gördüm.

Şimdi kaç para kredi çekebilirim sorusuna yukarıdaki örneklendirme güzel bir cevap olacaktır diye tahmin ediyorum. Kaç para kredi için önceliğiniz gelir durumunuz ve vade seçenekleri olacaktır. Kredi notunun ortalama değerini hesapladığımızda ; kredi notunuz ortalamanın altında ise yani 1900/2 : 950 puanın altında ise çekebileceğiniz mak. Kredi tutarı sadece 10,000 TL ile sınırlı olacaktır. Bir de ev kredisi çekmek istediğinizde sizlerden kefil isteme veya teminatlı ipotek isteme gibi ağır şartlar istenebilir.

2016 yılı dahilinde bankadan ne kadar kredi çekebilirim sorularınız var ise hızlı kredi başvurularında çoğu bankaların üst sınırı 15,000 TL alt sınırın ise 5,000 TL olduğunu biliyoruz. Kredi notunuz eğer ki ortalamanın üzerinde ise rahatlıkla bu kredileri anlık hızlarda hesaplarınızda görebilirsiniz. Ancak gelir beyannamesinin de önemli bir paya sahip olduğunu hatırlatalım. Hızlı kredi başvurusu dışında kalanlara genellikle gelir durumunu gösteren belgeleri, bankalar talep etmektedirler. Bankaların bu talepleri gayet normal karşılanmalıdır. Zira bankalar müşterilere ne kadar eli açık davransa da verdiği bu paranın geri gelmesi içinde kendini garanti altına almak isteyeceklerdir. İşsiz olan birine kredi vermediği gibi borçlu olan birine de limitli kredi verdiğini neredeyse herkes her kesim bilmektedir.

Bankalar para (nakit) verme konusunda eli cömerttir diyebiliriz. Neredeyse her ay düzenli bir şekilde kredi veya kredi kartı kampanyaları düzenlemekte ve bu ürünleri ülke içinde yaşayan gencisi yaşlısı her kesime ulaştırarak, kendisine gelmelerini bekler. Bu yüzden acil nakit ihtiyaçlarınız için bankalar bizlere daima öncü konumundadır.

DMCA.com Protection Status