Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenirim?

Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenirim?

Kredi ya da kredi kartı talebinde bulunacak kişilerin kredi sicillerinin temiz olması ve kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Aksi halde kredi veya kredi kartı talepleri bankalar tarafından olumsuz olarak cevaplanacaktır.

Kredi notu,  Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından tutulan ve tüm finanslar işlemleriniz ışığında hesaplanan bir nottur. Bu not, bankalara yapacağınız kredi taleplerinde talebinize verilecek cevabı şekillendirir. Puanınız ne kadar yüksekse kredi talebinize olumlu cevap verilme ihtimali de o derece artar. Kredi notunuz düşükse kara listeye alınırsınız ve bankalar tarafından hiçbir talebinize olumlu yanıt verilmez. Bankaya kredi talebinde bulunmadan önce kredi notunuzu bilmeniz, sizin için son derece faydalı olacaktır. Kredi notunuzu sorgulamanın ücretli ve ücretsiz birçok yolu vardır.

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Kredi notunuz, kredi ve kredi kartı borçlarınızı gününde ödeyip ödemediğinize, kestiğiniz çeklerin, imzaladığınız senetlerin vadesinde ödenip ödenmediğine, protesto edilip yeniden yazılıp yazılmadığına, vadeli vadesiz hesap hareketlerinize kadar yaptığınız tüm finansal hareketlere göre belirlenir. Kredi notunuz, bir kredi risk tablosuna dayanmaktadır.

0-699 puan en riskli grup, 700-1099 puan orta riskli grup, 1100-1499 puan az riskli grup, 1500-1699 puan iyi grup ve 1700-1900 puan çok iyi grup şeklinde sıralanmıştır.

Puanınız doğrultusunda kredi alıp alamayacağınıza karar verildiği gibi, puanınız alabileceğiniz kredi miktarı açısından da önem taşımaktadır. Yüksek meblağlarda kredi çekebilmek adına puanınızın da o oranda yüksek olması gerektiğini unutmayın. Ev, araba, iş kurma gibi krediler için bankalar yüksek kredi notu beklerken, daha düşük meblağlarda olan ihtiyaç kredisi gibi krediler içinse, daha düşük kredi puanları yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Ne Zaman Güncelleniyor ?

Kredi Notuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

-Bankalardan almış olduğunuz krediler ve kullandığınız kredi kartlarının ödemelerinin zamanında yapılması. Bu madde kredi notunuzun belirlenmesinde en önemli unsurdur.

-Bankalara olan borçlarınızın varlığı,

-Kullanmakta olduğunuz, vadesi dolmamış krediler,

-Bankanız ile süregelen ilişkileriniz,

Kredi notunuzu artıran en önemli madde, ödemelerinizi vadesine kadar yapmanızdır. Bu sayede notunuz yükselecek ve banka nezdinde güvenilirliğiniz artacaktır. Güvenilirliğinizin artması da kredi taleplerinize olumlu cevap verilmesi anlamına gelir. Bankalarla yapılan her türlü işlemin kredi notunuz üzerinde etkisi olduğunu unutmayın.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Burada en önemli kıstas, gerek kredi ödemelerinizi gerekse kredi kartı ödemelerinizi günü gününe yapmaktır. Bir diğer önemli husus ise kredi notunuzu yükseltmek için vadesi geçmiş borçlarınızı kapatmanızdır. Vadesi gelmeyen borçlarınızı ise, vadesi geçmeden ödemenizdir. Aksi takdirde puanınız düşmeye devam edecektir. Notunuzu yükseltmeniz için yapmanız gerekenleri şu şekilde maddeler halinde görebiliriz;
-Vadesi geçmiş borçlarınız için hakkınızda icra takibi başlatılmadan banka ile borçlarınızı yapılandırma yoluna gitmelisiniz. Bu sayede icra takibi başlayıp kara listeye alınmadan önlem almış olursunuz,

-Mevcut kredi borçlarınızı vadesi geçmeden ödemelisiniz. Kredi borcunun vadesinde ödenmemesi kredi notunuza etki eden çok önemli faktörlerden biridir,

-Kredi kartı borçlarınızı son ödeme gününe kadar mutlaka ödemelisiniz. Süreklilik arz etmeyecek şekilde hiç olmazsa asgari tutarı ödemeniz bile faydanıza olacaktır,

-Harcamalarınızı nakit yerine, kredi kartı kullanarak yapmalı, borcunu ödemelisiniz. Bu sayede kredi kartındaki hareketler size artı puan kazandıracaktır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Geçmişte kredi notu kişiler ile paylaşılmazken, günümüzde kişiler istedikleri gibi kredi notlarını öğrenebilmekte ve taleplerini ona göre planlayabilmektedir. Bu sayede kredi notlarını gören ihtiyaç sahipleri, düşük olan kredi notlarını görerek, puanlarını yükseltme şansına sahip olabilmektedir. Kredi notunuzu öğrenmenin ücretli ve ücretsiz birçok yolu vardır. Gerek internet siteleri üzerinden, gerekse telefonunuzdan SMS hizmeti alarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.  İlk olarak son derece güvenilir olan Findeks internet sitesi üzerinden TC kimlik numaranızı ve cep telefon numaranızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Bu site kredi notunu ilk kez öğrenecek kişiler için avantajlıdır. Çünkü site üzerinden yapacağınız ilk sorgulama ücretsizken, diğer sorgulamalar için ücret talep edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom üzerinden de sorgulama başına 9 TL ödeyerek, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için TC kimlik numaranızdan sonra bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazmanız ve 1122’ye mesaj atmanız yeterli olacaktır.

Bunlar haricinde birçok banka da müşterilerine ücretsiz olarak kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Bunun için banka müşterisi olmanız ve internet veya cep telefonu bankacılığını kullanmanız gerekmektedir. Bankalar müşterisi olmayan kişiler için böyle bir hizmet vermemektedir.

Bu bağlamda kredi notunuzu öğrenmenin en avantajlı yolu, müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığını kullanmak olacaktır. Ayrıca, müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek, bireysel müşteri temsilcisi aracılığıyla da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunu Takip Etmenin Avantajları

Nasılsa krediye ihtiyacım yok diyerek hareket etmemeli, günün birinde acil olarak krediye ihtiyaç duyabileceğinizi unutmamalısınız. Kredi notunuzu takip etmek ve her an kredi başvurusunda bulunabilecekmiş gibi hareket etmek size uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Kredi notunuzu nelerin düşürüp, nelerin yükselttiğini öğrenmeli, kredi notunuzu yaptığınız finansal işlemler sonrasında takip etmelisiniz. Krediye veya kredi kartına ihtiyaç duymanız halinde talebinizin ne şekilde karşılanacağını da bu sayede görebilirsiniz. Unutmayın ki, bankaların sizin kredi taleplerinize cevap vermeden önce bakıp değerlendirmede bulunacakları tek veri sizin kredi notunuz ve kredi sicilinizdir. Kredi notunuzu ne kadar yüksek, kredi sicilinizi de ne kadar temiz tutarsanız, kredi ve kredi kartı talepleriniz bankalar tarafından o denli olumlu karşılanacaktır.

Bir gün krediye ihtiyaç duyacağınızı düşünerek hareket etmeli ve kredi notunuzu yüksek tutabilmek adına kredi taksitlerin ve kredi kartı borçlarını günü gününe ödemelisiniz. Vadesine kadar ödenen her borcun kredi notunuzu yükselttiğini, vadesini geçirdiğiniz her borcun ise kredi notunuzu düşürdüğünü unutmamalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ