Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Kredi Notum Faturalarımı Ödemediğim İçin Düşer Mi?

Kredi Notum Faturalarımı Ödemediğim İçin Düşer Mi?

Günümüzde pek çok insan bankalardan ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çekmektedir. Bankaların müşterilerine sunduğu uygun ödeme ve faizler, insanların maddi ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kullanımını arttırmıştır. Maliyeti yüksek harcamaların bir çoğu kredi kullanılarak yapılmaktadır. Kredi çekmek isteyen bir kişi bankaya bile gitmeden internet ortamından da kredi başvurusu yapabilir. İnternetten banka kredi hesaplama konusunda araştırma yaparak kendisine uygun kredi seçeneklerini bulabilir.

Kredi Çekmek İçin Neler Gereklidir?

Kredi çekebilmek için ilk şart, kişinin aylık geliri olması ve kredi notununda yüksek olmasıdır. Kredi notu aylık gelirden daha fazla önem arz etmektedir. Kişinin aylık geliri çok yüksek olsa bile kredi puanı düşükse kredi başvurusu ret edilir. Kredi kullanım için baz alınan kredi notu alt limiti bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bankanın daha fazla müşteriye kredi kullandırmak istemesi, daha doğrusu yeni müşteri ihtiyacı varsa kredi notu limitini, diğer bankalardan daha aşağıda tutar. Bu bankalardan kredi kullanmak kredi puanı düşük kişiler için daha avantajlıdır. Banka yetkilisi tarafından yapılan kredi notu sorgulama, sizin bu bankadan kredi kullanma notunuza bakar. Kredi notunuz bankanın istediği alt limitten düşükse kredimiz onaylanmayacaktır.

Bankanın istediği kredi notu ve aylık geliriniz, kullanacağız kredi tutarına uygun ise banka sizden bir takım evraklar isteyecektir. Bu evraklar kullanmak istediğiniz kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. Kredi türünüz ne olursa olsun ilk talep edilecek olan gelir belgesidir. Gelir belgeleri maaş bordrosu, çalışmıyor ise gelirini ispat edecek belge (kendine ait evini kiraya vermiş ise kira kontratı), emekli ise emekli maaş dökümü gibi evraklardır. Konut kredilerinde gelir belgesine ek olarak satın alınacak konutun tapu örneği, araç kredilerinde ise satın alınacak aracın ruhsat örneği istenilecek diğer evraklardır.

kredi-notu-ne-kadar-onemli.jpg

Kredi Notu Nasıl Düşer?

Birçok insan krediler hakkında bilgiye sahip olsalar bile kredi notu ya da kredi puanının hangi koşullarda düşüp artacağı konusunu pek bilmemektedir. Kullandığınız kredi kartlarının ya da çekilen kredilerin aylık ödemelerinin düzenli olup olmaması kredi puanına etki eden en önemli etkendir. Birbirlerine yakın zamanlar da yapılan kredi başvuruları, kredili mevduat hesapları kredi notuna etki etmektedir.

Bankalardan kullandığınız hizmet karşılığı olan parasal işlemlerinizde oluşan gecikmeler kredi puanınızın düşmesine sebep olacaktır. Kısaca kredi puanı, kişinin bankalarla olan parasal ilişkilerin düzenli olup olmaması hakkında bankaların kullandığı ortak bir sistemdir. Bazı insanlar fatura ödemelerindeki gecikmenin kredi puanına etki ettiğini düşünmektedir. Aylık yapılan fatura ödemeleri kişi ile o hizmeti sunan şirket arasında olduğundan kredi notuna bir etkisi yoktur. Eğer faturalarınızı gecikmeli öderseniz, bankaların ortak sistemindeki kredi puanımız etkilenmez, sadece hizmeti sunan şirkete gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ