Kredi Notu Yüksek Olanlar En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir

Paylaş
 

Skor puanı kişilerin bankacılık işlemleri karşısında aldıkları pozitif ve negatif puanların toplanarak bankacılık sicil puanı şeklinde hesaplanması ile elde edilen puandır. Bankalar adına kredi, kayıt bürosu tarafından bütün bankaların veri tabanlarından alınan bilgiler neticesinde hesaplayıp bankalar ile paylaşmaktadır. Bu nedenle skor puanı kredi ihtiyacı söz konusu olduğunda çok önemli olmaktadır. Skor puanları 0 ile 1900 puan arasında hesaplanmaktadır. Bankacılık işlemlerini düzenli yapan, kredi kartı borcunu düzenli ödeyen ve kredi taksitlerini düzenli şekilde yatıran kişilerin kredi skor puanları 1800 ile 1900 arasında olmaktadır. Bu skor puanı ile bankaya gidip kredi başvurusunda bulunduklarında kredi, türlerine göre farklı miktarlarda kredi kullanabilmektedirler. Bu kredi türlerine göre;

İhtiyaç Kredisi: İhtiyaç kredilerinde en yüksek miktar 50000 TL dır. Bu miktar banka  kredi servisi şefi tarafından onaylanan miktardır. Bu miktarın üstündeki başvurularda  kredi skor puanınıza göre kredi servisinden olumsuz cevabı alabileceğiniz gibi skor puanınızın yüksek olması durumunda 100000 TL na kadar genel müdürlüğü onay için başvuru yapılmaktadır. Kredi skor puanınıza ve gelir durumunuza bakılarak onay verilebilir veya daha düşük bir rakam kredi olarak kullandırılabilir.

Kredi Notu

Kredi Notu

Taşıt Kredisi: Taşıt kredisinde proforma fatura bedelinin % 70 i kadar taşıt kredisi kullandırılmaktadır. Bazı bankalar skor puanı yüksek olan kişilere ve gelir durumlarına göre proforma fatura tutarı kadar yada % 90 ı kadar genel müdürlük onayına istinaden taşıt kredisi kullandırılmaktadır.

Konut kredisi; kontu kredisi bankalar tarafından, expertizin belirlediği bedelin % 75 i kadar kredi kullandırılmakta ve % 25 oranındaki tutarın peşin ödenmesi istenmektedir. Bazı bankalar skor puanı yüksek olan, gelir durumu iyi olan müşterilerine  yardımcı olarak expertiz bedelini yüksek gösterilmesini sağlayarak evin bedelinin tamamının kredi olarak kullanılmasını sağlayabiliyorlar. Ancak bu durumda geriye dönük yapılan incelemede evin belediyece belirlenmiş olan metre kare fiyatından dolayı bir ceza gelmesi mümkün olmaktadır. 7.052 TL tutarındaki ceza rayic bedel ile banka kredi tutarı arasındaki tutarsızlıktan dolayı vergi beyanında yapılan eksiltme nedeniyle  verilmektedir.

DMCA.com Protection Status