Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır

Paylaş
 

Kredi notunu öğrenmek isteyen bireyler, kendi kredi notuna nasıl bakılacağını henüz bilmeyebilirler. Durum böyle olunca sizlerde artık tek ile kredi notunuzu öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu sorgulama işlemlerinin en bilineni ve en kolayı, elbetteki banka şubelerinden kredi başvurusu yapmaktır. Banka şubelerindeki bireysel müşteri temsilcileri kredi başvurusu yaptığında, otomatik olarak sisteme düşmektedir. Kredi notunuz yeterli ise, aynı zamanda, kredi başvuru işlemleriniz tamamlanır ve hemen kredinizi de alabilirsiniz. Fakat, bu yöntemin de ufak bir sıkıntısı var, sistem ücretsiz olsa bile, eğer kredi başvurunuz, notunuz yüzünden onaylanmazsa, kredi notu puanınızda düşme yaşanır. Bu yüzden, kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notunuzu öğrenmeniz, çok daha mantıklı olacaktır. Kredi notu sorgulamada en yaygın olarak son dönemde tercih edilen yöntem ise, findeks kredi notu sorgulama işlemi. Findeks kredi notu sorgulama sistemi ilk kullanıma açıldığında ücretsiz oalrak hizmet vermekteydi. Ancak mevcut dönemde cüzzi bi rakam ile sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bir süredir GSM operatörleri de, kısa mesaj ile kredi sorgulama işlemi yapmanıza olanak tanıyor. Bu hizmette faturanıza ücret olarak yansıyor. Son olarak KKB sisteminden de kredi notunuzu ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.

Kredi Notuna Nasıl Bakabilirim ?

Kredi notu nasıl sorgulanır? Kredi notu sorgulama işlemi yapabileceğiniz yöntemlerden bahsetmeden önce, kredi notu nedir, kısaca ondan bahsedelim. Kredi notu, mevcut dönemde ve yakın geçmiş dönemde, kullandığınız tüm bankacılık ürünlerinin ortalaması alınarak, hesaplanan finansal tablodur. Kredi notu puanı tek bir kurum tarafından hesaplanır ve tüm bankalarda aynı puan gözükür. Fakat, özellikle uzun süredir çalıştığınız bir banka, kredi çekmede bakılan kredi notu puanınız kısmen düşük olsa bile, tolerans göstererek size kredi verebilir. Fakat, uzun zamandır çalıştığınız bankanın da, kredi faizleri yüksek olabilir. Bu yüzden, özellikle kredi çekmek istediğinizde, kredi notu puanınızın yüksek olması önemlidir. Bu sayede, kredi başvurularınız da çalışmayı tercih edeceğiniz bankaya siz karar verebilirsiniz.

kredi notuna bakmak

kredi notuna bakmak

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Bedava kredi notu sorgulama işlemleriniz için yukarıdaki linki kullanabilirsiniz. Kredi notu nasıl sorgulanır? Kredi notu sorgulama işlemlerinizi pek çok şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan bazıları ücretli, bazıları ise ücretsiz. Sorgulama işlemlerini gerçekleştirirken tercih edeceğiniz yolların faydaları ve zararları ile ilgili tüm merak edilenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ayrıca kredi notu ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi, yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status