Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sıfır Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Sıfır Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi notu, belli değerler arasında yer alan, kişinin son 5 yılına ait bankacılık faaliyetlerini gösteren bir rapor türüdür. Bu puan ile kişinin hangi risk grubunda olduğu belirlenerek bankalar kredi verir ya da olumsuz geri dönüş yapar. Kredi puanları, 0 ile 1900 arasında yer almaktadır. İyi ve çok iyi seviyesinin altında olanlar için bankaların farklı şartları söz konusu olabilir. Bunun için 1500 puanın altındakiler farklı şekilde değerlendirilebilir. Bu nedenle bazı bankalar bu seviyenin de altına kredi verebiliyor. Kredi notuna göre kredi veren bankalar az riskli ya da orta riskli gruplar için de daha az limitli kredi imkanları sunmaktadır. Buna göre, ING Bank, Akbank, DenizBank, ICBC Turkey, Yapı Kredi Bankası gibi bankalar daha düşük puanlı krediler için müşterilerine imkan tanımaktadır.

Hangi Banka Kaç Puanla Kredi Veriyor?

Belirttiğimiz üzere kredi çekebilmeniz için belli bir puanınız olması gerekiyor.  Bankalar buna göre üst limit, faiz oranı, vade sayısı gibi birçok kriteri belirliyor. Kredi notuna göre kredi veren bankalar özellikle iyi bir kredi olanağı için 1500 ve üzerini referans göstermektedir. Fakat bazı bankalar için bu değer 1200 de olabiliyor. Yanı sıra, kredi puanı daha düşük kişiler için de kredi veren bankalar var. Özellikle çok riskli ya da orta riskli grubunda yer alan kişiler için. Kredi notu düşük kişiler için faiz oranı diğerlerine oranla daha yüksek olabiliyor. Buna göre, kredi oranı çok iyi olmasa da kredi imkanı tanıyan bazı bankalar var. ING Bank, Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank gibi bankalar bu listenin başında yer alıyor. Bu bankalar riskli grupta bulunan 800- 900 puan skalasına da kredi imkanı tanıyabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır

800 Puana Kredi Veren Bankalar

Bildiğiniz üzere Findeks kredi notu skalasına göre, 800 puanınız varsa orta riskli grup içerisinde yer alıyorsunuz demektir. 1 ile 699 arasında yer alan çok riskli grup için işler biraz zor. Burada yer alan kişilerin çeşitli çalışmalarla birkaç ay içerisinde puanını artırması gerekiyor. En azından orta riskli gruba geçiş yaparsanız puanınız da artış gözlemleneceği için kredi alma imkanınız da artacaktır. Kredi notuna göre kredi veren bankalar bu nedenle 800- 900 puan skalasına da kredi verebiliyor. 2018 itibariyle bu puana sahip kişilere kredi veren bazı bankalar göze çarpmaktadır. İş Bankası, Ziraat Bankası, TEB, ING Bank, Fibabanka, ICBC Turkey, Akbank ve QNB Finansbank bu noktada göze çarpan bankalar arasında yer almaktadır. Eğer daha yüksek oranda kredi almak istiyor ve faiz oranınızı düşürme amacını varsa 1- 2 ay düzenli çalışarak kredi notunuzu az riskli gruba taşıyabilirsiniz. Bu şekilde daha iyi kredi imkanları bulabilirsiniz.

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi notunuzun 0 (sıfır) olması, son 5 yıl içerisinde Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde herhangi bir bankacılık kaydınızın olmadığını gösterir. Kredi kartı veya kredi kullanmamış olmanız, bankacılık ürünlerinden yararlanmadıysanız kredi puanınız 0 olacaktır. Bu da sizin nötr sınıfında yer aldığını göstermektedir. Bu şekilde bankaların sizin hakkınızda olumlu ya da olumsuz hiçbir fikri yok, demektir.  Böyle durumlarda, kredi notuna göre kredi veren bankalar kredi vermek istemeyebilir. Bunun için kredi başvurunuz için ya iyi bir gelir belgeniz olmalı ya da birtakım hazırlıklar yapmalısınız. Bu kapsamda, düşük limitli bir kredi kartı alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. 2 ay içerisinde düzenli ödediğiniz takdirde bankalar sizin düzenli bir müşteri olduğunuzu kavrayacaktır.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri

Kredi sicilinin bozuk olması ile kara listede bulunmak tamamen ayrı durumlar bildiğiniz gibi. Kara listeye giren kişi, eğer herhangi bir sicil affından yararlanmadıysa 5 yıl boyunca herhangi bir bankacılık faaliyetinden yararlanamaz. Fakat sicili bozuk olan kişi bazı yöntemleri izleyerek puanını artırabilir ya da bankacılık faaliyetlerinden yararlanabilir. Kredi notuna göre kredi veren bankalar, bu kapsamda müşterilerine bazı olanaklar da tanıyabiliyor. Ziraat Bankası, Halkbank, Citibank, Şekerbank, Fibabanka, Anadolubank, Akbank, Yapı Kredi Bankası, DenizBank gibi bankalar kredi notunuz düşük olsa dahi faiz oranlarında değişiklik yaparak müşterilerine kredi imkanı sunabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ