Kredi notu nedir kredi notunun anlamı

Paylaş
 

Kredi notu tüm bankalar tarafından kullanılan ve kişilerin bugüne kadar yapmış olduğu ödemeler dahil ortalamaların alındığı bir değerlendirme notudur. Kredi Notu adını son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz gibi bankalardan kredi çekmeye giden şahısların birebir etkileşimlerinde bu sözü duymaları içten bile değildir. Bu yüzden kredi notu artık hayatımızın bir parçası olmuştur.

KREDİ NOTU NEDİR

Kredi notu eskiden KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından verilen bir not ortalamasıdır. Bugüne kadar yapılan kredi ödemeleri veya kredi kartı ödemelerine bağlı olarak , kişilerin zamanında ödeyip ödemediği gibi dış etkenlerden yola çıkması sonucu kredi notunun oranı değişmektedir. Kredi ödemelerinizi zamanında yapmayan bir şahısın kredi notu hızla düşerken, kredi kartı borcunu kapattıran bir şahsın kredi notu da hızla artmaktadır.

Kredi Notu Artırma

Kredi Notu Artırma

KREDİ NOTU NASIL ARTMAKTADIR

Kredi notu bundan 5 yıl önce göz ardı edilirken artık herhangi bir kredi kartı başvurusunda bile en önemli etken rolüne börünmüştür. Kredi kartı başvurularında kesinlikle kredi notunun önemi fazladır. Kredi notunuzu artırmanın en önemli yollarından bir tanesi kredi kartınızın borçlarını hızlıca kapattırmanız olacaktır. Borcu olan ve borcunu kapattıran şahısların kredi notu ertesi ay’ın ilk haftasında hızla artırıldığı görülmüştür. Bu yüzden kredi notunuzu artırmak tamami ile sizlerin ellerinde.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞMEKTEDİR

Banka müşterisi olan bireylerin kredi veya kredi kartı başvurularında onaylanmadığı anlarda yakındığı durumlardan bir taneside olumsuz sonuçlanma nedenlerinden biri olan kredi notunun düşük olmasının gösterilmesidir. Kişiler ”ben sürekli kart borcumu yatırıyorum” dese de aslına bakıldığında sadece asgari ücreti ödemek bile sizlerin kredi notunun düşmesinin başlıca nedenleri arasındadır.

  • Kredi notunun düşük olmasının nedenlerinden en önemlisi borclarınızı zamanında ödememenizdir.
  • Borçların tamamını kapattırmamak
  • Zamanında ödenmeyen borçların faize girmesi
  • Kredi borçlarının 1 ay bile aksatılması

Gibi birçok etken sizlerin kredi notunun düşmesine vesile olacaktır.

DMCA.com Protection Status