Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor

Kredi notu olarak şahısların bugüne kadar istatistik verileri ile ortaya çıkarılan bu nota, tüm bankalar önem vermektedir. Kredi notu nasıl belirlenir, kredi notu nasıl verilir tarzındaki soruların yanıtlarını bulacağız. Devlet bankaları olmalarının yanı sıra zengin bir alt yapı ve sermaye birikimine sahip olmaları, köklü geçmişlerinin olmaları ve arkalarında devlet desteğinin olması nedeniyle bu iki banka Türkiye’nin öz sermayesi en büyük iki bankasıdır. Bu durum bankaların tüm Türkiye’ye yayılma ve şubeleşme zorunluluğunu da birlikte getirmiştir. Türkiye’de tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektöründe de ilk kuruluş yıllarından gelme devlet eliyle hizmet götürülme çabası amacına ulaşmıştır.

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor

Ziraat ve Halk Bankası Türkiye’de devlet bankaları olarak faaliyet gösteren bankalardır. Bankaların devlet sermayeli banka olması yapılarını özel bankalardan daha farklı olmasına neden olmaktadır. Halka açılmaları ile birlikte yakın zamana kadar tamamen devlet sermayesi ve himayesinde olan devlet bankaları borsada halka açık olarak işlem gören ve halk devlet ortaklığı himayesinde faaliyet gösteren bankalar haline gelmişlerdir.

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar herhangi bir şubesinden kredi çeken müşterilerinin kredi kullanabilirliğini belirli kriterlere uygun olarak not halinde tutmakta ve bankacılık işlemlerinde dikkate almaktadırlar. Kredi notu tutarken kişinin kredi kartı olsun, bankadan çektiği kredilerin kullanımı olsun banka ile olan ilişkilerini ne şekilde gerçekleştirdiği ile ilgili olarak kriterler belirlemekte ve bu özellikleri dikkate alarak kredi notu oluşturmaktadırlar.

kredi notu sorgulama

kredi notu sorgulama

Kredi Notunun Önemi

Bu kredi notuna uygun olarak müşterilerin önceki banka hesap ve kredi hareketleri dikkate alınmakta ve bu hareketlere göre müşterilerin bankalardan kredi çekmesine izin verilmekte veya verilmemektedir. Bankaların bu konuda organize sistemleri sayesinde herhangi bir bankada sorun yaşayan müşterilerin kredi notu tüm bankalar için geçerli olmaktadır. Bir bankadaki işleminden dolayı kredi notu kötü olan müşterinin başka bir bankadan kredi kullanması da imkânsız gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Bankalarla Aramı Nasıl Düzeltebilirim?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ