Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Kredi Notu İtibarınızı Yönetin, Nasıl mı?

Kredi Notu İtibarınızı Yönetin, Nasıl mı?

Krediye ihtiyaç duyan ve kredi kullanan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Nakit paraya olan talep ve genellikle istenen miktarın bankalardan kolayca çekilebilmesi kredi ürünlerine olan ilginin en büyük nedenleri arasında yer alıyor. Herkesin zaman zaman nakit para ihtiyacı olabileceğini göz önüne alırsak bu durumu doğal karşılayabiliriz; bankalar eğer, kredi notumuzla ilgili bir problem yoksa kredi başvurularımıza genellikle olumlu yanıt verirler. Bankaların da en iyi kar sağladıkları ürünler arasında krediler yer almaktadır. Bu nedenle tüketicilere kredi kullanma eğiliminde olurlar. Bir kredi başvurusu değerlendirilmeye alındığında en etkili faktör kredi notu olacaktır. Kredi notu nedir? ; Kredi notu; kredi kayıt bürosunda tüketicilerin banka geçmişleri (kredi ürün ve kart kullanımları, borçlarının ödenmesi gibi) hakkındaki bilgilerin toplanıp bunların sonucunda onlara verilmiş olan itibar puanıdır.

Kredi Notunuz Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanı hesaplama KKB tarafından gerçekleştirilmektedir. Bankacılık işlemleriniz ile ilgili verileriniz Merkez Bankası’ndan KKB ‘ye iletilir ve sonrasında puanınız belirlenir. Kredi Notu, Findex ile öğrenilebilmektedir. Notunuz hesaplanırken sizin bankanın kredi ürünlerinizi nasıl kullandığınız; ödemelerinizin düzeni, borçlarınız, ne kadar kazandığınız yani gelir durumunuz göz önüne alınır. Gelir düzeyiniz borçlarınızdan fazlaysa kredi notu itibarınız iyi durumda demektir.

kredi-notu-sorgulama-islemi.jpg

Kredi Notu İtibarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Gereksinim duyduğunuzda rahatlıkla kredi kullanabilmek istiyorsanız kredi notunuzu yüksek tutmalı veya yükseltmek için çaba harcamalısınız. Kredi itibarını arttırmak için bazı yöntemleri kullanılabilirsiniz:

  • Borç ödemelerinizi düzenli biçimde gerçekleştirin. Borçlarınızın bulunması ve ödeme güçlüğü yaşamanız kredi notunuzu aşağıya çekecek ve başvurularınızın bankalar tarafından olumsuz yanıt alması ihtimali artacaktır. Kredi kartı ve kredi ödemeleriniz puanınızda %30 etkilidir.

  • Kredi Kartı limitinizi kontrol altında tutun. Genellikle bankalar tüketicilerin kredi kart limitlerini gelir düzeylerinden yüksek tutmaktadırlar. Bu da kontrolsüz harcamalara ve sonrasında ödeme güçlüklerine neden olmaktadır.

  • Reddedilen bir kredi başvurusundan sonra tekrar başvuru yapmayın. Israrlı kredi arayışınız sizin ödeme güçlüğünüze işaret ettiğinden ötürü puanınızı olumsuz olarak etkileyebilecektir.

  • Bankalarla iletişiminizi iyi derecede tutmaya özen gösterin. Borcu olmayan ama aynı zamanda bankalarla ilgisi olmayan, kart ya da kredi kullanmayan, mevduat hesabı bulunmayan tüketiciler de bankanın gözünde belirsizdirler ve kredi notları düşüktür. Mutlaka bir kredi kartı çıkartın ya da mevduat hesabınız olsun. Otomatik ödeme talimatları da kredi notu itibarınızı yükseltmenize yardımcı olabilir.

Kredi Notunuz Neyi İfade Eder?

Kredi notu öğrenme oldukça kolaydır ve artık herkes tarafından görülebilir. Bu nedenle finansal itibarı anlamına gelmektedir. Kredi notunda hangi puan ne anlama gelmektedir:

  • Notunuz 1-699 arasında ise en riskli gruptasınızdır.

  • Notunuz 700-1099 arasında ise riskiniz orta düzeydedir.

  • Notunuz 1100-1499 arasında ise riskiniz az olarak değerlendirilir.

  • Notunuz 1500-1699 arasında ise kredi puanınız iyidir.

  • Notunuz 1700-1900 arasında ise kredi puanınız çok iyidir.

Kredi notunuzu öğrenmek için Findex'e ücretsiz üye olabilir veya banka yönlendirmelerini izleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ