Kredi Notu Neden Düşer?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bankalar tarafından belirlenen ölçütlere göre finansal bir risk göstergesi olan kredi notu, 0 ile 1900 arasında derecelendirilen ve tamamen sizin finansal durumunuza göre belirlenen bir puanlama türüdür. Yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda, bankanın ilk dikkat edeceği nokta, kredi puanınızın kaç olduğudur. Bu puanlamayı, sınava giren ve cevap kağıdına göre verdiği yanıtlar üzerinden not alma sistemine benzetebiliriz. Yani kredi notunun belirlenmesinde de matematiksel değerler ve belirli kriterler vardır. Bu kriterlere ne kadar uygun olduğunuz ve bu uygunluğu ne kadar dengede tuttuğunuza bağlı olarak kredi notunuz yükselir ya da düşer. Birkaç ay önce sorgulama yaptığınızda daha yüksek olan kredi notunuzun düştüğünü gördüğünüzde buna şaşırabilirsiniz. Ancak Kredi Kayıt Bürosu, kredi puanınızı tamamen sizin finansal davranışlarınıza göre belirler. Dolayısıyla, kredi puanı grafiğinizin yukarı ya da aşağı doğru hareket etmesi tamamen sizin elinizde. Peki, kredi notu neden düşer? Bu sorunun cevabı için gelin isterseniz kredi notunu belirleyen faktörler nelerdir bir bakalım…

  • Ödeme Alışkanlıkları

Kredi puanının belirlenmesinde en büyük paydayı ödeme alışkanlıklarınız oluşturur. Bu gruba kullandığınız kredi kartı, ödemekte olduğunuz kredi, adınıza kayıtlı cep telefonu ya da elektrik faturası gibi tüm ödemeleri dahil edebiliriz. Özellikle kredi ve kredi kartı borçlarının zamanında ve düzenli ödenmesi oldukça önemli. Kredi kartı kullanıyorsanız, dönem borcunuzun tamamını borcun son ödeme tarihi geçmeden mutlaka ödemelisiniz. Aynı şekilde asgari tutarın ödenmesi de risk raporunuza olumsuz yansıyabilir ve bu durum kredi notunun düşmesine neden olabilir.

  • Mevcut Borç Durumu

Aylık kredi raporunuz belirlenirken, mevcut borç durumunuza bakılır. Kredi notunun belirlenmesinde %25 oranında etkisi olan mevcut borç durumunun yanı sıra, mevcut hesap durumu da bu puanın belirlenmesinde etkilidir. Hesaplarınızda para bulunması, vadeli ya da döviz hesabınızın olması ve bu hesapları aktif olarak kullanıyor olmanız oldukça önemlidir. Eğer kredi notunuz düştüyse, bunun sebebi borçlarınızın kredi limitinizi aşması olabilir.

  • Kredi Başvuru Sıklığı

Sık sık kredi başvurusu yapıyorsanız, bu kredi notunun düşmesi olarak size geri dönebilir. Çünkü kısa aralıklarla başvuru yapılması, bankalar tarafından risk olarak algılanıp kredi notunuza olumsuz yansır. Kredi başvuru sıklığı, kredi puanınızı %15 oranında etkilemektedir. O nedenle yakın bir zamanda reddedilen kredi ya da kredi kartı başvurunuz varsa, yeni bir başvuru yapmadan önce birkaç ay beklemelisiniz. Çünkü kredi raporunuzda ne kadar olumsuz sonuçlanmış başvuru olursa, bu durum kredi puanınıza da o kadar olumsuz yansımaktadır.

  • Kefil Durumu

Bir arkadaşınızın kredisine kefil mi olmuştunuz? Bu durumda krediyi alan kişinin krediyi ödeme durumu sizi de etkileyecektir. Ödemelerin düzensiz olması kredi notunuza olumsuz yansır. Özellikle kredi borcunun 90 günlük yasal süre içinde ödenmemesi ve borcun icralık olması, kefilin kredi siciline de olumsuz etkileyecek ve kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status