Kredi Notu Neden Düşer?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Günümüzde bankalara borcu olan kişilerin pek çoğu banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi korkusu yaşarken aslında bu tip durumlarda karşı karşıya kalınabilecek en ağır yaptırım kredi notunun düşürülmesidir. Peki, kredi notu neden düşer?

Kredi Notu Düşmesi Ne Demek?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kredi notunun sahip olduğu seviyeden daha düşük bir seviyeye çekilmesi durumunda kredi notu düşmüş olarak kabul edilir. Peki, kredi notu düşerse ne olur? Kredi notunun düşmesi durumunda karşı karşıya kalınacak en ağır yaptırım kişinin bankadan kredi kullanırken yaşayacağı kredi onayı alma sorunudur. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakla beraber kişinin düşük kredi notu ortalaması olması durumunda kredi kullanabileceği rakamda azalmaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşüren en önemli etken kişinin bankaya olan borçlarını düzenli olarak ödememesidir. Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödemelerinde gecikmeye düşen kişilerin kredi notu ortalamaları gecikme süresi ve gecikme tutarına bağlı olarak düşmeye başlar. Bunun yanı sıra kişinin yeni kredi kullanması durumunda da kredi riski yükseleceği için kredi notu ortalaması bir miktar geriye düşer. Ancak kişinin düzenli olarak kredi ödemelerine devam etmesi durumunda kredi notu kademeli olarak yükselişe geçer.

Kredi Notu Düşerse Ne Olur?

Kredi notunun düşmesi durumunda kişinin karşı karşıya kalacağı en büyük sorun bankalardan ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi paketlerini kullanırken zor kredi onayı almasıdır. Hatta yüksek tutarlı konut kredisi paketlerinde kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalması riski de bulunur. Yine kredi kullanabileceğiniz tutar da kredi notunuz ile beraber düşürülür. Bu nedenle kredi notunun mümkün olan en yüksek seviyede tutulması gerekir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status