Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankalar ihtiyaç sahibi kişilere kredi ya da kredi kartı vermeden önce, size verecekleri kredinin ya da kredi kartı ile yapacağınız harcamaların ödenmesini garanti altına almak ister. Esasında bizler, kredi çekerken ya da kredi kartı ile harcama yaparken bankalardan borç almaktayız. Bankalar da bu borcun geri ödenmesini ticari hayatlarını sürdürebilmek adına isterler. Bu nedenle bankalar borç verecekleri kişileri tanımak ve onlara güvenmek isterler.

Bankaların kişilerin ödeme konusundaki güvenilirliğini öğrenmesinin tek yolu sizin kredi notunuzdur. Bankalar, kredi notu yüksek kişilere güvenirler ve daha kolay ve daha fazla tutarlarda kredi verirler. Ayrıca kredi notu yüksek kişiler, bankaların çeşitli kampanyalarından da daha kolay yararlanabilme hakkına sahiptir. Bir anlamda, kredi notu yüksek kişiler bankalar arasında ayrıcalıklı müşteri olmaktadır.

Kredi Notuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kredi notunuz, sizin bankalara yapacağınız taleplerinizin olumlu cevaplanıp cevaplanmayacağına esas teşkil eder. Kredi notunuz ne denli yüksekse, talepleriniz de o ölçüde bankalar tarafında karşılanacaktır. Bu noktada kredi notu ile ilgili olarak düzenlenen, kredi puan tablosuna bir göz atalım;

-0-699 puan en riskli gruptur.

-700-1099 puan orta riskli gruptur.

-1100-1499 puan az riskli gruptur.

-1500-1699 puan iyi gruptur.

-1700-1900 puan çok iyi gruptur.

Peki, bu kredi notlarına neler etki ediyor? Kredi notunu etkileye faktörleri maddeler halinde görelim;

-Çekmiş olduğunuz kredilerin ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmaması.

-Kullanmış olduğunuz kredi kartlarının borçlarının son ödeme tarihine kadar yapılıp yapılmadığı.

-Mevcut borç durumunuz.

-Mevcut mevduatınız.

-Ödeme talimatlarınız.

-Banka hesap hareketleriniz.

-Çek ve senetlerinizin gününde ödenip ödenmediği.

Görüldüğü üzere bankalar aracılığıyla yapmış olduğunuz tüm finansal hareket kredi notunuza etki etmektedir. Bu finansal hareketler Kredi Kayıt Bürosu tarafından son 5 yılı kapsayacak şekilde kayıt altında tutulmakta, saklanmakta ve tüm bankalar tarafından bu bilgilerinize ulaşılabilmektedir. Burada bir not olarak kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğiniz bilgisini de verelim.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Kredi notunuzu Findeks internet sitesi üzerinden, TC kimlik numarası ve cep telefonu bilgileriniz ile öğrenebilirsiniz. Bu sitede yapacağınız ilk sorgulama için herhangi bir para talep edilmezken, sonraki sorgulamalarınız için para talep edilmektedir.

Ayrıca müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı hizmetinden de bu bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu hizmet bazı bankalarda ücretsizken, bazı bankalarda ücrete tabidir.

Son olarak; Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom cep telefonu operatörlerinden SMS yoluyla da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazıp, 1122’ye mesaj atabilirsiniz. Operatörler bu hizmeti 9 TL karşılığında vermektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve kredi notuna nelerin etki ettiğini sizlerle paylaştık. Peki, kredi notunuzun düşmesine neler neden olur? Bu kısmı detaylandıracak olursak;

-Kullanmış olduğunuz bir kredinin ödemelerini zamanında yapmazsanız kredi notunuz düşer.

-Kredi kartınızın borçlarını son ödeme tarihine kadar ödemezseniz kredi notunuz düşecektir. Borcunuzun asgari tutarını ödeseniz bile borcunuz kapanmamış olacağından kredi notunuz az da olsa düşecektir.

-Motorlu Taşıtlar Vergisi, Gelir Vergisi vb. bir vergi borcunuz varsa bu durum kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

-Cep telefonu, su, elektrik vb. faturalarınızı son ödeme gününe kadar ödemiyorsanız bu durum da kredi notunuzun düşmesine neden olur.

-Ret cevabı aldığınız tüm kredi ve kredi kartı başvurularınız sonrası kredi notunuz düşecektir.

-Çek kullanıyorsanız, kestiğiniz çekin ödemesinin gününde yapılmaması kredi notunuzu düşürür.

-Senet imzalamış iseniz ve borcunuzu gününde ödemezseniz yine kredi notunuz düşecektir.

-Kefil olduğunuz bir kredi ödemesi varsa ve o kredinin ödemeleri yapılmıyorsa ödemeyi siz yapmalısınız. Aksi takdirde kredi notunuz düşecektir.

 

Görüleceği üzere kredi notunu düşüren en temel konu, borçlarınızı zamanında ödememenizdir. Mümkün olduğu kadar borçlu olmamak, borçlanacaksanız dahi borçlarınızı günü gününe ödemeniz halinde krediniz notunuz düşmeyecektir.

İlginizi Çekebilir:  Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Düşük Kredi Notu Nelere Neden Olur?

İşlerinizin istediğiniz gibi gitmemesi borçlarınızı ödeyememe sorunu ile sizi karşı karşıya bırakabilir. Bu durumda kredi notunuz düşer ve bankalar tarafından riskli kişiler grubuna alınırsınız. Peki, bu durumda neler olur? Şimdi onu inceleyelim;

-Kredi notu düşük kişilere bankalar kredi vermezler. Çünkü bu durumda siz, bankanın size vereceği borcu geri ödeme konusunda riskli kişisinizdir ve banka size güven duymamaktadır.

-Yine aynı şekilde kredi notunuz düşükse, bankalardan kredi kartı alamazsınız. Kredi kartıyla yapılan harcamalar esasında size bankalar tarafından verilen 1 aylık küçük krediler yani borçlardır.

-Mevcut kredi kartınızın limitini arttıramazsınız.

Borçlarınızı ödemez ve kredi notunuz gittikçe düşerse, hakkınızda yasal takip başlatılır. Bir kişinin hakkında yasal takip başlatılması, o kişinin bankalar tarafından kara listeye alınmasına neden olur. Kara listeye girmek, sizin için en az 5 yıl o listede kalmanıza ve kredi ya da kredi kartı taleplerinizin karşılanmamasına neden olur. Hakkınızda yasal takip başlatılmadan mutlaka banka ile konuşmalı ve borçlarınızı yapılandırarak ödemelisiniz.

Kredi notu düşüklüğü nedeniyle bankaların sunduğu bu hizmetlerden mahrum kalmamak adına, kredi notunuzu 1500 puan ve üzerinde tutmanızı tavsiye ederiz. Kredi notu 1500 puanın üzerindeki müşteriler risksiz gruptadır. Birçok banka bu kişiler için kefil dahi istememekte ve uzun vade, özel faiz oranları gibi ekstra avantajlar sunmaktadır. Ayrıca kredi notunuzun yüksek olması, çekeceğiniz kredi miktarını da belirlemektedir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa talep edeceğiniz toplam kredi tutarı da o denli yüksek olabilmektedir. Bankalar kredi notu yüksek, güvenilir müşterilerinin istek ve taleplerini hızlı ve olumlu bir şekilde karşılamaktadır.

Siz de kredi notunuzu takip etmeli, kredi notunuzu düşürecek işlemleri yapmamalı ve kredi notunuzu mümkün olduğunca (mümkünse 1500 ve üzeri) yüksek tutmaya gayret göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ