Kredi Notu Sorgulama

Kredi kartlarının ortak özellikleri nelerdir

Kredi kartlarının ortak özellikleri nelerdir

Dünya geneline baktığımızda insanların %80 nin üzerinde banka kredi kartlarından en az birine sahip oldukları yapılan anketler ile tespit edilmiştir. Yapılan anketlerin çoğunda 18 yaşını dolduran her bireyin hızlıca kredi kartı başvurusu yaptığı ve bir kredi kartına sahip olabileceği anlaşılmıştır. Peki bu kredi kartları neye göre veriliyor ? Kredi kartı verilirken bir kısıtlama var mıdır ? Kredi kartlarının ortak özellikleri nelerdir ? Gibi birçok sorunun yanıtını ayrıntılı bir şekilde inceleyebileceksiniz .

KREDİ KARTLARININ ORTAK ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Tüm kredi kartları 16 haneden oluşan bir algoritma sayılarından oluşmaktadır. Elektonik ortamlarda kredi kartının klonlanması ihtimali bir hayli yüksektir. Bu yüzden güvenmediğiniz sitelere sanal ortamlarda alışveriş yapılmamalıdır. İlla yapılacaksa sanal kart çıkarılarak internet üzerinden alışveriş yapılabilir.

  • Kredi kartları ön yüzünde kart türüne göre VİSA veya MASTERCARD seçenekleri vardır.
  • Her kredi kartı numarası 16 adet numaradan oluşmaktadır.
  • Kartların ön yüzünde ; kartın sahibinin adı ve soyadı yazılır.
  • Kartların ön yüzünde kartın son kullanma tarihi ay ve yıl olarak yazılıyor.
  • Kartların arka yüzünde son 3 adeti şeklinde okunacak tarzda güvenlik kodu yazılmaktadır. En önemlisi bu olmakla beraber bu numaranın başkalarının ellerine geçmemesi gerekmektedir.
Kredi Kartı Şifresi Almak

Kredi Kartı Şifresi Almak

Yukarıda sayılan özellikler kredi kartlarında bulunan ortak özelliklerin en önemlileridir. Bildiğiniz gibi online internet alışverişlerinde kartın çekileceği kısma elimiz gidemeyeceğinden ; internet siteleri bize bir panel vererek kart bilgilerimizin girilmesi yolu ile alacağımız ürünün satışını yapmaktadırlar. Bunlardan çoğu ülkemizde gittigidiyor, hepsiburada, kliksa , bimeks, vatan, istanbul bilişim gibi büyük firmalardır.

Kredi kartları üzerinde bulunan her rakam sizlere basit görünse bile aslında birçok ayrıntıyı içerisinde barındırmaktadır. Kartın ilk dört rakamı sizlerin kart türünü el vermektedir yani VİSA veya MASTERCARD gibi. Kredi kartınızın numarası 4 ile başlıyorsa VİSA , şayet 5 ile başlıyorsa MASTERCARD ‘a sahip olduğunuzu bileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  PTT kredi kartı başvurusu nasıl yapılır

Kredi kartı üzerinde bulunan ilk rakam dahil ilk altı rakam kartın bulunduğu banka adını temsil etmektedir. Tüm ülkelerdeki bankalara verilen kodlar bu sıra numarası ile hareket etmektedir. Kalan son rakam ise sizin güvenlik numaranızdır arkadaşlar. Kısaca belirtmek gerekiyorsa bir kişinin kredi kartının diğer bir kişinin kart numarası ile çakışma ihtimali %0 dır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ