Kredi Notu Sorgulama

Kredi Kartlarından En Fazla Kaç Taksit Yapılıyor

Kredi Kartlarından En Fazla Kaç Taksit Yapılıyor

Kredi kartları insan hayatında önemli bir yere sahip olmakla beraber paranın yetmediği anlarda mükemmel bir ekonomik para basma makinesine benzetilebilir. Örnek vermek gerekiyorsa 2000 tl lik bir ürünü almak istediğimizde neredeyse günümüz şartlarında her hangi bir bireyin cebinde bu paranın olmaması nedeni ile beğendiğiniz ürünü almak çok zor gelecektir sizlere. Ancak kredi kartınız yanınızda ise hiç düşünmeden hızlıca bu ürünü alabilirsiniz. Bir de yanına vereceğiz parayı taksite bölme şansı verildiğini düşündüğünüzde bu nimetten hemen herkesin yararlanmasını düşünürsünüz.

İşte bu yüzden kredi kartları günümüz türkiye’sinde büyük bir para kaynak aracıdır diyebiliriz. Kredi kartlarının avantajlı fırsatlarının yanı sıra taksit sayısına ek taksit ekleme şansı da verilmesi neredeyse her bir kişinin bir den fazla kredi kartı sahip olmasını sağlamıştır. Ancak bilinçsizce harcamalar ve sonrasındaki üzücü durumlar geldiğinden bu yana BBDK tarafından yeni bir yasal düzenleme yapılarak kuyumcu alışverişleri ve telefon alışverişlerinde max taksit sayısının azaltılmasına karar verilmişti.

KREDİ KARTI HARCAMALARINDA ENFAZLA KAÇ TAKSİT YAPILIR

Soruyu yasal olarak incelemek gerekirse BBDK nın kararı gereği kuyumculardan yapacağınız altın ticaretlerinde max taksit sayısının 6 olacağı resmileşmiştir. Buna ek olarak internet üzerinden veya telefon bayilerinden telefon almak istediğinizde yine taksit sayısının max. 6 olacağı sınırlandırılmıştır. Ancak bazı bayiler telefon satarken telefon yerine telefon kabı veya eşyasını beyan ederek aynı ücreti bu ürünlere uygulatıp müşteri kaçmasın ayağı ile taksit sayısını artırabiliyor.

İnternet alışverişlerinde bu iki ürün dışında ( cep telefonu veya altın ) yapacağınız harcamalarda max taksit sayısı 12 ile 3 arasında değişmektedir. Ancak burada asıl önemli olan kartınızın çekileceği sanal pos’u desteklemesidir. Yani işbankası kredi kartınız var ise alışveriş yapacağınız sitenin pos cihazı TEB ise , vereceğiniz ücret sizin hesabınızdan direk peşin olarak çekilecek ve taksit yapılmayacaktır. Dolayısı ile büyük alışveriş sitelerinde veya mağazalardan alışveriş yapmanız sizler için daha karlı olacaktır. Zira bu gibi büyük mağazalardaki pos cihazlarının özellikleri tüm kredi kartlarını kapsamaktadır.

Kredi Kartı Taksitlendirmesi

Kredi Kartı Taksitlendirmesi

HANGİ ÜRÜNLERDE KAÇ TAKSİT VARDIR

İlginizi Çekebilir:  Garanti bankası kredi kartı borcunu yapılandırmak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan bilgiler ebakıldığında elektronik ,araç kiralama, pc bilgisayar alımı gibi ürünlerdeki taksit sayısı 6 olurken , mobilya ve beyaz eşya TV alımlarında ise bu oran 12 ye çıkmaktadır. Yani kısaca özetlemek gerekiyorsa kuyumcu ve telefon alımları kapalı, bunlar dışındaki yüksek fiyatlı ürünlerin taksit sayısı 12 gibi olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ