Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hızla gelişen ve değişen dünyada harcama biçimlerinin de değişmesi kaçınılmaz oldu. Nakit paranın insan gözündeki cazibesi her zaman yerini korurken, hayatın çabukluğu ve kolaylığı açısından bankaların bize sunduğu kartlar artık hayatımızda büyük ölçüde yer alıyor. Hepimizin çok iyi bildiği bu kartlar “Kredi kartı ve Banka kartı” birçok kolaylık ve avantaj sağlaması ile nakit paranın yerini almış bulunmakta. Nakit paranın hantallığı ve bazı koşullardaki hızlı bulunamama sıkıntısı, sadece bir kart ile tüm işlemleri gerçekleştirmek kaçınılmaz olarak kredi ve banka kartlarına rağbeti arttırmıştır. Peki, kredi kartı ne? Banka kartı ne? Bu iki kart arasındaki farklılıklar nelerdir?

Kredi Kartı

Kartınızda para olmaması durumunda dahi kullanabileceğiniz, adından da anlaşılacağı üzere kredi sistemi ile çalışan manyetik kartlardır. Nakit paraya ihtiyacınız olması durumunda, anlaşmalı ATM’lerden nakit avans çekebilir, anlaşmalı kurumlardaki POS cihazlarını kullanarak harcamalarınızı taksitlendirebilir ve uzun vadede geri ödeyerek ödeme planlarınızı ve aralıklarınızı rahatlata bilirsiniz. Bunu yaparken faiz oranlarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bankadan bankaya değişmekle birlikte limitinizi gerekli başvurular sonucunda siz de belirleye bilir yahut bankanın size belirlediği otomatik limitten yararlanabilirsiniz. Aylık olarak yaptığınız harcamaları ödemek zorundasınızdır, Aksi takdirde faizlendirme uygulanacaktır. Harcamalarınızın ödeme periyodunda asgari ödeme seçeneğinizde mevcuttur. İnternet harcamalarında da büyük bir öneme ve kolaylığa sahip olan kredi kartı sayesinde saniyeler içerisinde dünyanın bir diğer ucundan herhangi bir ürün satın alabilir, otel rezervasyonunuzu yapabilir, uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

kredi-ve-banka-kartlari.jpg

Banka Kartı

Basit olarak müşterisi olduğunuz bankadaki hesabınızın kart uzantısıdır. Bu kart sayesinde günün herhangi bir saatinde hesabınıza ATM’ler vasıtası ile ulaşabilir, kartınıza tanımlı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Son zamanlarda bankalar tarafından banka kartlarına verilen önem artmış olup fonksiyonlarına, fatura ödeme, EFT yapma gibi özelliklerinde eklenmesiyle oldukça popüler olmuştur. Harcamalarınızda hesabınızdaki paranın ötesine geçemez, hesabınızdaki para kadar harcama yapabilirsiniz bu yönü ile kredi kartından ayrılmakta ve ufakta olsa ödeme planlarındaki tehlikeyi ortadan kaldırmaktadır. Hesabınızdaki para bittiği zaman harcama yapamazsınız. Borcunuzu ödeyememe gibi bir durum söz konusu değildir çünkü hesabınızdaki para kadar harcama yapılmasına izin verilir. Aşırı harcamalar yapma konusunda sizi durdurabilir çünkü hesabınızda para kalmadığında size bakiyenizin yetersiz olduğunu söyleyecektir. Ayrıca Son zamanlarda birçok internet sitesi banka kartı ile de internet üzerinden birçok işlemi yapabilmeyi sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcralık Olur?

Teknolojinin bize getirdiği avantajları değerlendirip iyi kullanarak harcamalarımızı dengelemek ve kolaylaştırarak zamandan her alanda tasarruf edilebilir. Bunun ötesinde ödemelerimizi erteleyebiliriz. Fakat her alanda olduğu gibi bu kartları kullanırken de dikkatli olunmalı kart şifrelerini ve kişisel bilgileri mensubu olduğunuz bankanın size sağladığı müşteri temsilcisi dışında kimseyle paylaşılmamalı, güvenilir olmayan sitelerden alışveriş yapmaktan kaçınılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ