Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Bireysel müşterilerce bankaların en fazla kullanılan hizmeti şüphesiz kartlardır. Kredi kartı kullanımının yoğunluğu göz önüne alındığında bu kullanımların ne kadarının bilinçli olduğu tartışılır. Çünkü kredi kartının borcunu ödemekte güçlük çeken pek çok kişi ile karşılaşılabilmektedir. Hal böyle olunca ortaya kredi kartı kullanımının yanlış yapıldığı, kişilerin bu ödeme aracının amacı hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığı, kullanım bilgisinden yoksun olunduğu çıkıyor. Bankalar tarafından avantajlı olan bu hizmet kullanıcılar açısından can sıkan noktalara gelebiliyor.

Bireyler tarafından ciddi bir şekilde kullanılmakta olan kredi kartları ile ilgili bilinçlendirme yapılması büyün önem arz etmektedir. Son dönemlerde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nin liderlik ettiği bir projenin, bu konu hakkında biraz daha bilinçli bir tüketici olunacağını sağlayacaktır. Finansal okur yazarlık ile ilgili bireylere eğitim vermek amacı ile bir web sitesi çalışması yapan BDDK ile SPK’nın eğitim konularının içinde kredi kartları da bulunuyor.

Aslında kredi kartı kullanımı sanılanın aksine o kadar da zor değildir. Birkaç küçük ipucu ile kredi kartı kullanımı düzene sokulabilir. Böylelikle kredi kartı dezavantajları yerine kredi kartı avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kartın Limiti Değil İhtiyaç Önemlidir

Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hatalardan birisi önemsemeden limit yükseltmektir. Bankalar, aylık gelirinizin 4 katı kadar limiti olan kredi kartı verirler. Peki, bu limit dolduğu zaman nasıl ödeyeceksiniz? İşte sorunun başlangıç noktası tam da burasıdır. Nasılsa kartım var, diyerek alışveriş yapmanız ve limiti doldurmanız ile kredi kartı borç batağı içine girmeye başlamışsınızdır. Ülkemizde yaygın olan bu mantık değişmedikçe kredi kartı borçları ile boğuşanların sayısında azalma olmayacaktır. Bu nedenle limiti doldurmaya değil de ihtiyacınız kadar kullanım yapmaya özen göstermelisiniz.

bilincli-kredi-karti-kullanimi.jpg

Asgari Borç Tutarını Ödeme Alışkanlığınızdan Vazgeçilmelidir

Kart borçlarının tamamı ödenmediği takdirde, bankalar bir kolaylık tanıyarak asgari tutarın ödemesini yapmaktadır. Bu iyi bir şey gibi görünebilir. Ancak eğer asgari tutarı ödedikten sonra kart kullanımına devam ederek yine limiti dolduruyorsanız, işte bu sıkıntılı bir durumdur. Çünkü zaten borcunuzu ödeyemiyorsunuz. Ayrıca borcun asgari miktarını ödediğiniz zaman bir sonraki ayda faiz uygulanacaktır. Burada da limiti doldurma değil ihtiyacınız kadar harcama yapmanız ön plana çıkmaktadır.

Tabi ki borcun tamamının ödenemediği durumlar ile karşılaşılabilir. Bu durumda yapılacak olan asgari tutarı ödedikten sonra onu tekrar kullanmak değil de minik minik ödemeler yapıp kart borcunu ödeyecek miktara çekmektir. Böylece daha çok borcun altına girmemiş, halihazırdaki borcu da taksit taksit ödemiş olursunuz. Bunun için faiz masrafına katlanmak gerektiği unutulmamalıdır.

Hesap Kesim tarihi ile Son Ödeme Tarihlerine Dikkat Edilmelidir

Kart kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise; hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihidir. Her kredi kartı belli bir döneme sahiptir. Bu dönem içinde yapılan ödemeler o dönemin sonuna gelindiğinde hesaplanır ve borç ortaya çıkar. Bu dönemleri kişi kendine göre belirleyebilir. Harcamalarda da bu dönemlere dikkat edilmelidir. Örneğin; hesap kesimine yakın yapılacak alışveriş eğer acil değilse hesap kesildikten sonra yapılabilir böylece bu ödeme sonraki döneme aktarılacaktır. Çok bir şey değişmez sadece erteleme yapılmış olur.

Son ödeme tarihi de genellikle hesap kesiminden 10 gün sonraya ayarlanmaktadır. Bu konuya dikkat edilmelidir. Çünkü son ödeme tarihine kadar kart borcu ödemesi gerçekleştirilmediği takdirde hem faiz uygulanır hem de bankada bulunan itibar zedelenir. Yani kredi notu olumsuz olarak etkilenir. Kredi notu bankalarda yapılacak pek çok işlemde etken rol oynamaktadır. Kredi kullanımı ya da limit yükseltme işlemlerinde eğer kredi notu düşükse bankalar olumsuz cevap verirler. Bu nedenden dolayı kartın son ödeme tarihine dikkat edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ