Kredi Notu Sorgulama

Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler

Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler

Kredi kartı işlemleri günümüzde sıklıkla kullanılan işlemlerin başında geliyor. Kredi kartları sunduğu taksit seçenekleri, kullanıcıları tercihlerine göre hazırlanan fırsatlar ve başka pek çok avantajıyla tüketicilerin tercih sebebidir. Bu kadar tercih edilmesi ve çok kullanımı nedeniyle kötü niyetli kişiler kredi kartı kullanıcılarını kendilerine hedef seçebiliyorlar. Bu da vatandaşların kredi kartım güvenlimi sorusunu sormasına neden oluyor. Kredi kartını bazı pratik bilgiler sayesinde korumak mümkün.

Şifre Sadece Sizindir

Kredi kartı için belirlenen şifreler, sadece kullanıcıya ait olması gereken bilgilerdir. Özellikle yakın akrabalar, arkadaşlar, yakın aile bireyleri gibi kişiler ödeme veya harcamalarını yapmak için başkasının kredi kartını alıp kullanmaktalar. Bu gayet normal bir durum gibi görünürken kişilerin niyetleri her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bu nedenle çok zorunlu olmadıkça şifreyi, banka görevlileri dahil kimseyle paylaşmamak güvenlik için yapılabilecek en doğru tercihtir.

Güvenilir Firmaları Tercih Edin

Kredi kartı sadece gerçek ortamlardan değil, internet ortamından da alışveriş imkanı sağlamaktadır. Fakat alışveriş yapılırken kredi kartıyla ilgili kullanım tarihi, isim, güvenlik kodu gibi bilgilerin paylaşımı nedeniyle kredi kartları risk altındadır. Bilgilerin çalınma ihtimaline karşılık güvenilir alışveriş hizmeti vermeyen internet sitelerine bilgilerin verilmemesi gerekmektedir. Sitelerin güvenilirlik için kullandığı bağlantılar incelenmeli ve seçimler bu detaylara göre yapılmalıdır.

kredi-karti-kullaniminda-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg

ATM Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle borç ödemesini ATM cihazı üzerinden yapanlar, kredi kartı dolandırıcılığı sorunu ile daha çok karşılaşıyorlar. Şifre girilirken şifrenizi görebilecek şekilde sizi izleyen birisinin olup olmadığı kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer birinden şüpheleniyorsanız işlemden vazgeçmek veya başka bir zamanda denemek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca bazen kötü niyetli kişiler kamera, ATM cihazına müdahale etmek gibi yöntemlerle dolandırıcılık yapmayı deneyebilirler. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız işlemi iptal ederek bankaya veya müşteri hizmetlerine haber vermelisiniz.

Kartın tarihinin dolması veya başka bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilecek ATM’nin kartı yutması sorununda sadece yetkili banka görevlileri veya müşteri hizmetlerinden yardım almalısınız. Size yaklaşıp yardım edebileceğini söyleyen kişilere şüpheyle yaklaşılmalıdır.

Kredi Kartı Sizin Özelinizdir

Kredi kartı sadece ödeme veya harcama yapılacağı zaman kullanılması gereken bir şeydir. Kredi kartını önemsiz görerek açık alanda herkesin görebileceği şekilde bırakmak riskli bir harekettir. Yapamadığınız işlemlerde tanımadığınız kişilerden yardım istemek bilgilerinizin başkalarının eline geçmesine sebep olabilir. Bu nedenle size gerçekten yardım edebilecek uzman kişiler harici yardım taleplerini kabul etmemek doğru olacaktır. Kredi kartı şifreniz banka personelinin bile sizden istemeyeceği kadar özel bir bilgidir.

Belgeleri Muhafaza Edin Hatanın Önüne Geçin

Kredi kartı güvenliği için yaptığınız her işlemin belgelerini elinizde tutmanız önemlidir. Banka işlemleri, ödeme ve harcamalarınızda size yapılan işlemle ilgili bir belge verilmesi zorunludur. Satın alış işlemlerinde verilen slip, olası hatalarda ortaya çıkacak yanlışlıkları önlemek için önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Paraf Kredi Kartı Başvurusu Hızlı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ