Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler

Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kredi kartı iÅŸlemleri günümüzde sıklıkla kullanılan iÅŸlemlerin başında geliyor. Kredi kartları sunduÄŸu taksit seçenekleri, kullanıcıları tercihlerine göre hazırlanan fırsatlar ve baÅŸka pek çok avantajıyla tüketicilerin tercih sebebidir. Bu kadar tercih edilmesi ve çok kullanımı nedeniyle kötü niyetli kiÅŸiler kredi kartı kullanıcılarını kendilerine hedef seçebiliyorlar. Bu da vatandaÅŸların kredi kartım güvenlimi sorusunu sormasına neden oluyor. Kredi kartını bazı pratik bilgiler sayesinde korumak mümkün.

Åžifre Sadece Sizindir

Kredi kartı için belirlenen ÅŸifreler, sadece kullanıcıya ait olması gereken bilgilerdir. Özellikle yakın akrabalar, arkadaÅŸlar, yakın aile bireyleri gibi kiÅŸiler ödeme veya harcamalarını yapmak için baÅŸkasının kredi kartını alıp kullanmaktalar. Bu gayet normal bir durum gibi görünürken kiÅŸilerin niyetleri her zaman düÅŸünüldüÄŸü gibi olmayabilir. Bu nedenle çok zorunlu olmadıkça ÅŸifreyi, banka görevlileri dahil kimseyle paylaÅŸmamak güvenlik için yapılabilecek en doÄŸru tercihtir.

Güvenilir Firmaları Tercih Edin

Kredi kartı sadece gerçek ortamlardan deÄŸil, internet ortamından da alışveriÅŸ imkanı saÄŸlamaktadır. Fakat alışveriÅŸ yapılırken kredi kartıyla ilgili kullanım tarihi, isim, güvenlik kodu gibi bilgilerin paylaşımı nedeniyle kredi kartları risk altındadır. Bilgilerin çalınma ihtimaline karşılık güvenilir alışveriÅŸ hizmeti vermeyen internet sitelerine bilgilerin verilmemesi gerekmektedir. Sitelerin güvenilirlik için kullandığı baÄŸlantılar incelenmeli ve seçimler bu detaylara göre yapılmalıdır.

kredi-karti-kullaniminda-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg

ATM Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle borç ödemesini ATM cihazı üzerinden yapanlar, kredi kartı dolandırıcılığı sorunu ile daha çok karşılaşıyorlar. Åžifre girilirken ÅŸifrenizi görebilecek ÅŸekilde sizi izleyen birisinin olup olmadığı kontrol edilmesi gerekmektedir. EÄŸer birinden ÅŸüpheleniyorsanız iÅŸlemden vazgeçmek veya baÅŸka bir zamanda denemek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca bazen kötü niyetli kiÅŸiler kamera, ATM cihazına müdahale etmek gibi yöntemlerle dolandırıcılık yapmayı deneyebilirler. Böyle bir durumdan ÅŸüpheleniyorsanız iÅŸlemi iptal ederek bankaya veya müÅŸteri hizmetlerine haber vermelisiniz.

Kartın tarihinin dolması veya baÅŸka bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilecek ATM’nin kartı yutması sorununda sadece yetkili banka görevlileri veya müÅŸteri hizmetlerinden yardım almalısınız. Size yaklaşıp yardım edebileceÄŸini söyleyen kiÅŸilere ÅŸüpheyle yaklaşılmalıdır.

Kredi Kartı Sizin Özelinizdir

Kredi kartı sadece ödeme veya harcama yapılacağı zaman kullanılması gereken bir ÅŸeydir. Kredi kartını önemsiz görerek açık alanda herkesin görebileceÄŸi ÅŸekilde bırakmak riskli bir harekettir. Yapamadığınız iÅŸlemlerde tanımadığınız kiÅŸilerden yardım istemek bilgilerinizin baÅŸkalarının eline geçmesine sebep olabilir. Bu nedenle size gerçekten yardım edebilecek uzman kiÅŸiler harici yardım taleplerini kabul etmemek doÄŸru olacaktır. Kredi kartı ÅŸifreniz banka personelinin bile sizden istemeyeceÄŸi kadar özel bir bilgidir.

Belgeleri Muhafaza Edin Hatanın Önüne Geçin

Kredi kartı güvenliÄŸi için yaptığınız her iÅŸlemin belgelerini elinizde tutmanız önemlidir. Banka iÅŸlemleri, ödeme ve harcamalarınızda size yapılan iÅŸlemle ilgili bir belge verilmesi zorunludur. Satın alış iÅŸlemlerinde verilen slip, olası hatalarda ortaya çıkacak yanlışlıkları önlemek için önemlidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

DMCA.com Protection Status