Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Kredi Kartı Ekstresi Neyi İfade Eder? Neden Önemlidir?

Kredi Kartı Ekstresi Neyi İfade Eder? Neden Önemlidir?

Günümüzün hızla gelişen teknolojisi, hayat standartlarını başta olmak üzere birçok yaşam alanını da etkilemiştir. Bankalardan, alışveriş merkezlerine kadar her yerde, hemen hemen her gün bir yenilik görmek mümkün! Bu durum insanların da daha iyi bir hayat yaşama isteğini kamçılamakta ve kişileri alternatif finansal çözümlere itmektedir. Kredi kartları, kısa vadeli çözümler için insanların tercih ettiği ilk yöntemdir. Ülkemizde, neredeyse 18 yaşını doldurmuş herkesin en az 1 kredi kartı bulunmakta. Nakit para yerine, kredi kartıyla yapılan harcamaların sonunda aylık ödeme tutarınızı ve bu ödemenin yapılacağı son günü belirten bir bildirim alırız. Bu e-mail, posta veya SMS yolu ile olabilir. Bu bildirimin adı kredi kartı ekstresidir. Peki, kredi kartı ekstresi neyi ifade eder ve neden önemlidir?

kredi-kartlari-hakkinda.jpg

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Ekstre ne işe yarar?” sorusuna alacağımız yanıt aslında kredi kartı ekstresinin de bir tanımı olacaktır. Kredi kartı alırken başta size sorulan ayın belirli bir haftasında hesap kesiminiz gerçekleşir. Bu hesap kesim tarihinden yaklaşık 1-2 gün sonra banka, ay içinde size yapmış olduğunuz harcamaların dökümünü gönderen bir bilgilendirme mektubu, mesajı veya e- maili yollar. Bu bilgilendirmenin içerisinde ay içinde nerelere harcama yaptığınız, ne kadar harcadığınız, dönem borcunuz, son ödeme tarihiniz, kart limitiniz, kart numarası ve asgari ödeme tutarı yer alır. Kredi kartı ekstresi her ay düzenli olarak incelenmeli, kontrol edilmeli ve yazılı tarihlere göre ödemelerin düzenli yapılması açısından büyük önem taşır.

Kredi Kartı Ekstresinin Önemi Nedir?

Kredi kartı ekstresinde yer alan son ödeme tarihi, bankanın size en azından asgari tutarı ödemeniz için tanıdığı süredir. Bu ödemenin yapılmaması durumunda, banka gecikmenizi bir süre sonra Kredi Kayıt Bürosu’na iletebilir. Bu durum ise kredi notunuz açısından negatif bir etkiye neden olur. Ayrıca birkaç ayda bir mutlaka dönem borcunuzun tamamını ödemeniz, bankanın size sunduğu nakit çekim, limit artışı gibi konularda kartınızın bloke olmamasını sağlar.

Kredi Kartı Ekstresinin Yanında Gönderilen Ekler

Bankanız, size çoğu zaman ekstrenizin yanında bir ek yollar. Bu ekte bankanın size sunduğu kolaylıklar yer alır. Örneğin kartınızda biriken puan paralar ile neler yapabileceğiniz veya daha fazla kazanabileceğiniz alışveriş imkanları bu ekte bulunur. Bu nedenle kredi kartı ekstresini incelemek kadar, yanında size özel gönderilen ekleri de incelemek, hem daha tasarruflu alışveriş yapmanızı hem de ek ücretlerden kurtulmanızı sağlar.

Kredi Kartı Yıllık Aidatı

Çoğu banka artık müşterilerinden kart aidatı yerine birikmiş puan para, ödeme sözü gibi birkaç garanti istemektedir. Bu bilgilerin yer aldığı ekstrenizi dikkatle incelemeye özen gösterin.

Ekstre nedir ve ne işe yarar?” sorularının cevaplarını ve önemini sizler için yukarıda anlattık. Kredi kartı ekstreleri ayrıca mümkün olduğunca saklanmalıdır. Herhangi bir problemde bankaya karşı sunacağınız tek belge ekstrelerdir. Düzenli kullanım ve gereksiz para ödememek için bu ay size iletilen ekstreyi dikkatle incelemenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ