Kredi Kartı Borcundan Fazla Ödeme

kredi-karti-borcundan-fazla-odeme
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bilindiği üzere alışverişlerinde ve ödemelerinde kredi kartı ürünlerini kullanan kişilerin her ay hesap kesim tarihi sonrasında son ödeme tarihine kadar borçların ödemeleri gerekmektedir. Bankalar tarafından her ay kredi kartı borcu ve kredi kartı asgari ödeme tutarı olmak üzere 2 ayrı şekilde borç hesaplaması yapılır. Borcunun tamamını ödeyemeyen kişilerin kredi kartlarını kullanıma açık tutmak için mutlaka kredi kartı asgari ödeme borcu tutarını yatırmaları gerekir. Bazı durumlarda ise kredi kartı fazla ödeme yapılması söz konusu olabilmektedir. Peki, kredi kartı borcundan fazla ödeme yapılırsa ne olur?

Kredi Kartı Borcunu Günü Gelmeden Ödeme 

Elinde o an için para olan ve bu parayı elinde tutmak istemeyen kişilerin kredi kartına hesap kesim tarihinden önce para yatırma işlemini yapmaları mümkündür. Bu tutar hesap kesim tarihinden önce yatırıldığı için alışveriş ekstresine eksi olarak yansıtılacak ve toplam borç tutarından düşülecektir. Ancak toplam borç tutarından daha az bir para yatırılması durumunda banka asgari ödeme tutarı belirlerken yatırılan bu parayı dikkate almayacaktır.

Yani o an için 1.500 lira anlık kredi kartı borcu olan bir kişinin kredi kartına hesap kesim tarihi öncesi 500 lira yatırması durumunda hesap kesildiği anda kredi kartı borcu bin lira olarak hesaplanır ve bu tutar üzerinden bir daha kredi kartı asgari ödeme tutarı belirlenir. Bu nedenle elinde kredi kartına yatıracak para bulunmayan kişilerin hesap kesim tarihinden önce para yatırmamaları gerekir. Kredi kartı toplam borcunun hepsini yatıracak olan kişiler için ise bunun hiçbir önemi yoktur. Kredi kartına borcundan fazla para yatırma durumunda ise fazla olan tutar bir sonraki aya alacak olarak devredilir ve toplam borcunuzdan düşülür.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

DMCA.com Protection Status