Kredi Kartı Borcu Olan Biri Ölürse Ne Olur

Paylaş
 

Bankalar insanlara ne kadar cömert davransa da bazı durumlarda bankalar da kendilerini garanti altına almaktadır. Kredi kartı borcu olan biri ölürse o borca ne olacağıdır.

Mevcut bir bankadan kredi kullanmış bir kişinin ölümü durumunda,  söz konusu borç öncelikle hayat sigortanız tarafından ödenir.  Söz konusu kredi (ihtiyaç,  otomobil,  ev vb. ) banka tarafından sigortalanır.  Adı,  kredi sigorta masrafı şeklinde geçen bu sigorta ödemesi müşteriden tahsil edilir.  Böylelikle kredi kullanan kişinin ölümü ya da iş göremez duruma gelmesi halinde,  kredi,  sigorta şirketi tarafından toptan ödenir ve ölen kişinin varislerine borç intikal etmez.

Ancak şüpheli ölüm,  intihar vb. durumlarda sigorta devre dışı kalabilir.  Hal böyle olunca merhum ya da merhumenin varislerine otomatik olarak borç intikal eder. Şayet varisiler reddi miras yaparsa yani alacak ya da verecek her tür mirası red ettiğini yasal yollarla ibraz ederse,  o zamanda ölen kişinin mal varlığı incelenir ve üzerinde mevcut olan tüm taşınır-taşınmazlara haciz koyarak,  borcu kadar olan miktarı tahsil etmeye çalışır.

Eğer durum en kötü senaryoda ise.  Yani ölen kişinin mal varlığı yoksa, üzerine kayıtlı hiç bir taşınmazı ya da geliri yoksa, üstelik sigorta da bir şekilde devre dışı kalmışsa, ek olarak bir de reddi miras durumu da mevcutsa, o kredi,  batık kredidir. Banka tahsil yapamaz. Sadece krediyi çeken kişi yaşarken kefil göstermişse,  kefil ile irtibata geçilerek,  tüm borç kanuni olarak kendisinden talep edilir.

Kredi Kartı Borcu Olan Biri Ölürse Ne Olur

Bankadan kredi kartı almış,  aktif olarak kullanırken hayatını kaybetmiş bir kişinin borcu,  otomatik olarak yasal varislerine intikal eder.  Hayatını kaybeden kişinin herhangi bir şekilde sigortası mevcut değilse,  yasal mirasçıları bu borcu ödemek zorundadır.  Ancak yasal mirasçılar,  tıpkı kredi borcunda olduğu gibi,  bu durumda da reddi miras yapıp,  ölen kişiden kendilerine kalan her tür mirası red ettiklerini yasal yollar ile ibraz ederlerse,  bu borç da,  ölen kişinin mal varlığı araştırılarak tahsil edilmeye çalışılır.  Eğer mal varlığı yoksa maalesef bu da batık kredi kategorisine girer.

kredi kartı borcu olan biri ölürse ne olur

kredi kartı borcu olan biri ölürse ne olur

Hayatımızı kaybettikten sonra,  arkamızda kalanları sıkmamak için önlemimizi baştan almalı,  kredi alırken sigorta sözleşmesini iyice okumalı ve kapsamını geniş tutturmalıyız.  Ayrıca ödeme ile ilgili maddi bir güvencemiz yok ise sorumluluğunu ve riskini göze alarak yaşantımıza devam etmeliyiz.

DMCA.com Protection Status