Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Haciz Gelir Mi

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kredi kartları hayatımızın önemli bir parçası olmakla beraber kredi kartı borcu ödenmezse haciz gelip, gelmeyeceği konusunda çoğu insanların akıllarında soru işareti yatmaktadır. Kredi kartı kullanıcı sayısı günümüzde milyarları bulmuş ve bu sayı giderek artmakta olup, tekil kişi sayısı baz alındığında, her 4 kişiden 2 tanesinin en az 2 kredi kartı taşıdığı da bilinen bir gerçektir. Hali ile bu kullanım giderek artmakta sonrasında ise borçların da aynı oranda artmasına neden olmaktadır.

Kredi kartı borcu ödenmezse

Evet bildiğiniz gibi kredi kartı borçları giderek artmaktadır. Ancak bunun tek nedeni kartı kullanan şahısın acemice davranması ve gelirine göre limitlerini aşmasından ibarettir. Şöyle düşünebilir çoğu birey kredi kartı limitlerini (maaşının 3 te 2 si kadar) maaşına göre hareket etmeyerek hızlıca harcamaktadır. Biz buna bilinçsizce tüketici diyoruz. Hali ile artan borçların zamanında ödenememesi ve sonrasında asgari ödeme tutarının dahi ödenemeyecek duruma gelmesi, bankalar ile kart sahiplerini karşı karşıya getirmektedir. Bunun sonucunda da artan borçlara karşılık haciz olma durumu ve hapis cezaları da konuşulmaya başlanacaktır.

Kredi kartı borcunu ödemezsem ne olur

kart borcu önemli bir konudur bu yüzden bankaların hemen hepsi bu durumlarda katı sonuçlar ile müşterilerine yaklaşmaktadır. Kart başvurularında dikkat ederseniz anında onay verilirken, kart limiti artırımlarında ise ince eleyip sık dokumaktadır bankalar. Bu yüzden akıllara ‘’ kredi kartı borcunu ödemezsem ne olur ‘’ gibi bir soru gelebilir. Bankalar ilk etap da kart borçlarını ödemeyen bireylere 90 gün boyunca bir şey dememektedir sadece email yolu ile kart ekstrenin ödeme tarihinin geçtiğini ve borçların faize gireceğini bildirir. 90 gün sonrasında asıl işlemler başlatılır. Banka personelleri hızlıca kredi kartı limitinizi kesecek sonrasında ise kredi kartınıza bloke koyacaktır. Bunun akabinde ise kredi kayıt bürosuna TC kimlik numaranız dahilinde bilgi atılmaktadır. Biz buna kısaca ‘’ kırmızı kalem yemek ‘’ diyoruz. Hali ile artık hiçbir bankadan ne kredi nede kredi kartı başvurusu yapamayacaksınız. Borcunuzu ödeseniz dahi minimum 5 yıl beklemek zorundasınız. Yasalar değişmediği sürece (kredi sicil affı gibi ) 5 yıl boyunca sizleri zor süreç bekleyecek.

kredi kartı borcu

kredi kartı borcu

Ancak bu sonuç sadece bu süre ile sınırlı olmamaktadır. Bankalar ilgili süreci hem yasal olarak hem de maddi olarak sizlerin peşini bırakmayacak. Zira yapılan son tasarılara göre bankalar sorun yaşadığı müşterilerini avukatlık bürolarına ileterek, yasal işlemlere girişmektedir. Yani üzerinizde her hangi bir mal varlığı veya bankalarda bulunan maddi tutarlar ve de maaşınıza ipotek koymaktadır. Buna ek olarak mal varlığınıza kadar haciz işlemleri de başlatılabilir.

Söz konusu sonuçların asıl önemli püf noktası kredi kartı sözleşmelerinde imzanızın olup olmamasına bağlıdır. Yani sözleşme metinlerini çok iyi okumalısınız. ( Ancak kart başvurularında saolsun banka personelleri imzaladıktan sonra hızlıca çekiyor elimizden evrakları )

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status