Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcralık Olur?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kredi kartı, günümüzde en önemli ödeme aracı. Öyle ki; artık bir çoğumuzun cüzdanında nakit paradan daha fazla kredi kartı var. Ancak kart kullanımı konusunda bilinçli olduğumuzu söylemek oldukça zor. Kredi kartını sanki geri ödemeyecekmişiz gibi kullanıyoruz. Ödeme günü geldiğinde de limiti sonuna kadar dolan ve dönem borcu bütçemizi aşan bir kredi kartını ödemek bir hayli zorlaşıyor. Aslında tüketicilere kredi kartı ehliyeti verilse, nüfusumuzun önemli bir kısmının bu ehliyeti alamayacağını düşünüyorum. Peki, bilinçli bir kart kullanıcısı değilken, kredi kartı borçlarımızı nasıl ödüyoruz? Tabi ki ödeyemiyoruz.

Kredi kartının borç ödeme günü geldiğinde kara kara düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Borcun ödemesini bir sonraki döneme ertelediğinizde ise hem kredi siciliniz olumsuz etkileniyor, hem de gecikme faizi ile birlikte ödenmesi gereken borç katlanarak artıyor. Yılda birkaç kez kredi kartınızı birkaç gün gecikmeli ödemeniz büyük bir sorun olmayabilir, ancak borcunuzu uzun bir süre ödemediğinizde; borcunuz önce nakit çekime, ardından alışverişe kapatılır ve yasal süre içerisinde borcu ödenmeyen kredi kartı sahipleri yasal takibe alınır. Borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmanız, kara listeye alınmanıza ve ileride yeni bir kredi ya da kredi kartı almak istediğinizde başvurunuzun reddedilmesine neden olur. Peki, bu süre ne kadardır? Kredi kartı borcu ne zaman icralık olur?

Borcun ödenmesi için yasal süre 90 gün, yani 3 borç dönemi olarak belirlenmiştir. 2 dönem boyunca borcunuz geciktiğinde, banka size uyarı mesajı ve telefonları gönderecektir. Bazı bankaların daha kısa sürede bu hatırlatma ve uyarıları yaptığını söyleyebiliriz. 3 dönem boyunca borcunuzu ödememek, icralık olmanıza neden olacaktır. Dolayısıyla yasal takibe alınmamak için; kredi kartı borcunuzun dönem borcunun tamamını ödeyemiyorsanız, asgari ödeme tutarını ödemelisiniz. 90 günlük yasal sürenin dolması ile, banka sizi arayarak borcunuzu ödemeniz için 1 hafta daha süre tanıyabilir. Bu süre içinde size kredi kartı borcunu yapılandırmak için de bir teklif sunabilir. 90 günlük yasal sürenin dolmasını beklemek istemiyorsanız; icralık olmadan önce müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek, borcunuzu ödeyemediğinizi ve borcunuzu yapılandırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu durumda banka, uzun vadeler ile borcunuzu yapılandırarak, daha düşük taksitler ile geri ödemenizi sağlar. Borcunuz yapılandırıldığında, daha yüksek faizin uygulandığını ve borcun artacağını da hatırlatalım. Yine de kart borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlar için, borçlarını yapılandırmalarını öneriyoruz.

Kredi kartınızın borcu 90 günlük yasal süre içerisinde ödenmediğinde, banka idari takip sürecini başlatır ve bunun üzerine kart sahibine ihtar çekilir. Bu ihtar ile banka kart sahibine bir haftalık süre tanır ve bu bir haftalık sürede kredi kartı borcunuzun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Ödeme olmaması durumunda borcunuz avukata devredilir ve yasal takip süresi başlatılır. Tüm bu süreçlerle uğraşmamak için, kredi kartı borcunuzu bilinçli kullanmalı, borcunuzun ödemesini geciktirmemelisiniz. Bir sebeple borcunuzu ödeyemiyorsanız, banka ile icralık olmak yerine, kredi kartı borcu yapılandırma yoluna gidebilirsiniz…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status